Finanční právo

Téma finančního práva pokrývá všechny aspekty vztahů vznikajících v procesu tvorby, rozdělování a používání veřejných prostředků. Články přinášejí přehled o otázkách finančního práva od předních českých odborníků.

Co znamená přijetí kryptoměn v České republice z právního hlediska?
BITCOIN, virtuální měny, dědění

Co znamená přijetí kryptoměn v České republice z právního hlediska?

V posledních letech se ve světě výrazně rozšířily kryptoměny a Česká republika není výjimkou. Kryptoměny přitahují velkou pozornost díky své decentralizované povaze, bezpečným transakcím a potenciálu vysokých výnosů. To vedlo k nárůstu počtu lidí v České republice, kteří kryptoměny používají a investují do nich.

Dmytro Spilka
Svěřenský fond a majetek
Svěřenské fondy

Svěřenský fond a majetek

Jak bylo slíbeno v posledním dílu našeho seriálu, tématem tohoto článku bude hlavní atribut svěřenského fondu, kterým je majetek. Postupně se zaměříme na problematiku vkladu a následného zvýšení majetku, otázky související s plněním ze svěřenského fondu a rovněž na daňové souvislosti uvedeného.

Kolektiv autorů
Pět otázek pro Jiřího Kokeše

Pět otázek pro Jiřího Kokeše

JUDr. Jiří Kokeš, Ph.D. je vedoucím advokátem v Aegis Law, advokátní kancelář, s.r.o. a odborníkem na finanční právo, právo kapitálových trhů a investičních fondů. Kromě toho se specializuje na právní poradenství zejména v oblasti smluvního a korporátního práva, na právo nemovitostí a duševního vlastnictví. S námi se podělil nejen o nejzajímavější dění na finančním trhu, ale třeba také o to, co postrádá v činnosti ČNB.

Poskytovatelé přepravních služeb (Uber, Bolt, Liftago aj.) a jejich povinnosti

Poskytovatelé přepravních služeb (Uber, Bolt, Liftago aj.) a jejich povinnosti

S účinností od ledna 2023 vydalo Generální finanční ředitelství souhrnnou informaci k daňovým povinnostem osob, které poskytují přepravu zákazníků a spojují se s nimi prostřednictvím mobilní aplikace (kupříkladu Liftago, Uber či Bolt). Zpravidla se tedy týká řidičů poskytujících tzv. alternativní taxislužby.

Nájemce má zákonný nárok na úrok z vratné kauce vůči pronajímateli: První část – Teorie
Správa vlastního majetku a podnikání

Nájemce má zákonný nárok na úrok z vratné kauce vůči pronajímateli: První část – Teorie

Pronajímatel a nájemce si mohou při sjednání nájemní smlouvy ujednat složení tzv. vratné kauce. Při ukončení nájmu bytu, domu apod. vrátí pronajímatel nájemci kauci – nestrhne-li si z ní finanční prostředky na neuhrazený nájem nebo způsobené škody. Pohlíží se na kauci jako na dluh pronajímatele vůči nájemci a s tím spojený úrok?

Kolektiv autorů