EK: ČR pokročila v reformách soudnictví, vyšetřování korupce zůstává problémem

Štrasburk/Brusel 8. července (zpravodajka ČTK) - Česká republika v uplynulém roce dosáhla určitého pokroku pokud jde o odměňování soudců a státních zástupců. Dílčí úspěchy byly zaznamenány i ve snahách o zkrácení délky řízení.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

V každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích Evropské unie to dnes uvedla Evropská komise. I přes pokrok v některých oblastech zůstávají ale podle EK v Česku nedostatky týkající se vyšetřování korupce na vysoké úrovni a rovněž transparentnosti vlastnictví médií.

Unijní exekutiva stejně jako v minulých letech rozdělila hodnocení do čtyř kapitol, věnovaných soudním systémům, boji proti korupci, pluralitě médií a celkové kontrole a vyváženosti institucí.

"Byla přijata nová pravidla zvyšující odměny soudců od roku 2026 a mírně se zvýšily i platy státních zástupců. Digitalizace soudů obecně postupuje, videokonference jsou dobře zavedené a dále podpořené nedávnými legislativními změnami, ačkoli zavedení systému e-spisů se dále zpozdilo," stojí ve zprávě týkající se České republiky, která má 23 stránek. Podle komise funguje soudní systém v ČR efektivně a dochází k dalšímu zlepšení pokud jde o dobu řešení případů. Jsou tu nicméně stále mezery.

Unijní exekutiva proto Česku doporučuje "přijmout další opatření ke zkrácení délky řízení a zajištění nezávislosti vyšetřování a stíhání v případech korupce na vysokých pozicích a rovněž znovu zahájit revizi právních předpisů o střetu zájmů".

Problémovou oblastí zůstává transparentnost vlastnictví médií, kde podle komise nebyl zaznamenán žádný vývoj. "Policie vynakládá zvýšené úsilí na řešení případů útoků na novináře, obtěžování novinářů na internetu ale zůstává problémem," uvádí zpráva.

Evropská komise proto Česku mimo jiné doporučuje "přijmout další opatření zaměřená na zkrácení délky řízení a zajistit nezávislost vyšetřování a stíhání v případech korupce na vysoké úrovni" a rovněž "dosáhnout pokroku v dalších reformách týkajících se transparentnosti informací o vlastnictví sdělovacích prostředků".

V jednotlivých částech zprávy se unijní exekutiva podrobně rozepisuje o situaci v České republice. "V indexu vnímání korupce za rok 2024, který vydává organizace Transparency International, dosáhlo Česko 56 ze 100 bodů, čímž se řadí na 16. místo v Evropské unii a 46. místo celosvětově," uvádí zpráva. Konstatuje, že v roce 2024 zahájily české orgány 154 vyšetřování korupce (v roce 2023 jich bylo 168) a 166 osob bylo za trestné činy korupce stíháno nebo bylo z jejich spáchání podezříváno (v roce 2023 jich bylo 162). Celkem bylo před soud předvedeno 141 osob (v roce 2023 šlo o 158 osob) a 99 osob bylo v průběhu roku 2024 za korupci odsouzeno (v roce 2023 bylo odsouzeno 123 osob).

"Vyšetřování, trestní stíhání a rozhodování v případech korupce na vysoké úrovni, do kterých jsou zapojeni bývalí i současní vysoce postavení úředníci, pokračují a byly zjištěny další případy," uvádí komise. Konstatuje, že přetrvávají obavy ohledně délky soudních řízení v těchto korupčních případech.

V kapitole nazvané pluralita a svoboda sdělovacích prostředků Evropská komise ocenila, že Česko provedlo reformu financování veřejnoprávních médií. "Novely zákona o České televizi a zákona o Českém rozhlase a dalších souvisejících zákonů upřesnily poslání veřejné služby a reformovaly systém financování," píše se v dokumentu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články