Menu

Aktuality

V řízení o neplatnosti voleb nelze napadnout registraci kandidáta

AktualityČTK05.03.2017
ČTK05.03.2017

Brno 3. března (ČTK) - V soudním řízení o neplatnosti voleb a hlasování už nelze zpochybnit registraci kandidáta. Ústavní soud potvrdil shodné závěry Nejvyššího správního soudu a odmítl stížnost voliče, který se domáhal vyslovení neplatnosti loňského zvolení Jaroslava Doubravy (Severočeši.cz) senátorem za Ústecko.

Výhrady pisatele stížnosti se týkaly výhradně fáze registrace kandidátů. Ty však v řízení o neplatnosti voleb a hlasování podle Nejvyššího správního soudu uplatnit nelze, slouží k tomu samostatné řízení týkající se ochrany registrace.

Muž se obrátil na ústavní soudce a namítal, že návrh na zrušení registrace v dřívější fázi podat nemohl, protože jej k tomu zákon neopravňuje. Návrh totiž může podat pouze politická strana, hnutí či nezávislý kandidát, nikoliv volič, což pisatel stížnosti považoval za protiústavní.

Ústavní soud podnět odmítl jako zjevně neopodstatněný. Už v roce 2003 ústavní soudci rozhodli, že omezení okruhu možných navrhovatelů nelze považovat za protiústavní.

Cesta zpochybnění výsledku registračního řízení je otevřena formou ústavní stížnosti pouze tomu, kdo se brání proti bezprostřednímu zásahu do svého ústavně zaručeného práva na přístup k voleným funkcím, uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Doubrava v druhém kole senátních voleb post obhájil před univerzitním profesorem Františkem Holešovským (ANO). Získal 57,90 procenta hlasů i přesto, že strana, za kterou kandidoval, měla problémy, kvůli kterým se nakonec musely zopakovat volby na Mostecku.

Mostecký magistrát podle Nejvyššího správního soudu chyboval, když nezohlednil odvolání kandidatury Aleny Dernerové, o které těsně před volbami jménem hnutí požádala jeho místopředsedkyně a volební zmocněnkyně. Dernerová vyhrála volby v původním i v druhém termínu.

tmd dr

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři