Česko musí zlepšit prevenci korupce ve státní správě, uvádí skupina Rady Evropy

Štrasburk (Francie)/Praha 4. března (ČTK) - Česká republika by měla přijmout rozhodná opatření k prevenci korupce u vrcholných politiků s výkonnou mocí, včetně vlády, a představitelů policie. Vyplývá to z hodnoticí zprávy protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO).

Česká tisková kancelář
Korupce, úplatky
Foto: Shutterstock

Česko má podle ní sice pevný právní rámec pro boj s korupcí v souvislosti s nejvyššími výkonnými funkcemi, ale příliš málo se zaměřuje na poradenství a školení, stejně jako na dohled a prosazování protikorupčních pravidel.

Skupina, která v minulosti vydala sérii doporučení, jak by Česko mělo postupovat, a která zemi průběžně hodnotí, ve své nejnovější zprávě uvedla, že by mělo Česko lépe identifikovat a řešit rizika týkající se integrity osob ve vrcholných výkonných funkcích. Ve zprávě českým úřadům doporučila, aby tak činily například prostřednictvím analýz či jasných pravidel pro jmenování poradců ministrů.   

Ve zprávě skupina poukazuje na to, že většina osob ve vrcholných výkonných funkcích nepodléhá etickým pravidlům ani poradenství v oblasti bezúhonnosti a že lobbování zůstává neregulované. Zdůrazňuje, že je potřeba zpřísnit pravidla pro přijímání darů a pozvánek, externí aktivity a omezení po skončení pracovního poměru.

Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty) ČTK sdělil, že v případě lobbování krok vpřed očekává brzy. "V nejbližší době nová pravidla pro lobbing doprojedná vláda a pošle zákon do parlamentu. Je zde velký zájem novou regulaci schválit, a to i proto, že je to navázáno na čerpání peněz z Národního plánu obnovy," uvedl. Kabinet projednávání předpisu opakovaně odložil, naposledy před dvěma týdny.   

Posun vpřed v oblasti boje s korupcí v Česku podle Šalomouna znamená i již účinný zákon o ochraně oznamovatelů. Pomohou také novely o státním zastupitelství a o kárných řízeních, které vláda poslala do sněmovny. Do konce března by měla Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí dostat i zprávu ministerstva spravedlnosti o nedostatcích nynějšího zákona o střetu zájmů. "Výstupem bude identifikace mezer v zákonu a následné navržení vhodných legislativních úprav," dodal ministr.

Zpráva také zdůrazňuje, že poradci ministrů by měli podléhat požadavkům na zveřejňování informací o svém majetku, zájmech a činnostech. Prohlášení osob ve vrcholných výkonných funkcích by měla být snadno a včas zpřístupněna veřejnosti a měla by být ověřována nezávislým kontrolním mechanismem.   

Pokud jde o policii, skupina GRECO doporučuje, aby české orgány přijaly opatření ke zvýšení zastoupení žen na všech úrovních, zejména na vedoucích pozicích. V průběhu kariéry policistů by se podle ní měly pravidelně provádět kontroly bezúhonnosti.

Zpráva také vyzývá k lepší regulaci sponzorských a jiných darů pro policii, aby se zvýšila transparentnost a zabránilo se střetu zájmů, a k doplnění etických norem o praktické pokyny a mechanismus důvěrného poradenství. Skupina GRECO se domnívá, že by měla být přijata odpovídající právní úprava omezení po skončení pracovního poměru. V neposlední řadě by měly být zveřejňovány stížnosti na policejní zaměstnance a opatření přijatá k jejich řešení.   

Rada Evropy je mezinárodní organizace se sídlem ve Štrasburku. Sdružuje 47 evropských zemí, nemá souvislost s Evropskou unií ani s jejími institucemi.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články