ČSOB vyhrává ve sporu se státem o 161 milionů z dluhů po Zetoru

Brno/Praha 16. února (ČTK) - Československá obchodní banka (ČSOB) zatím nemusí zaplatit ministerstvu financí zhruba 161 milionů korun.

Česká tisková kancelář
Foto: Shutterstock

Stát peníze žádá jako úroky z prodlení poté, co mu banka vrátila přes 480 milionů Kč vyplacených ministerstvem na úhradu dluhu někdejšího státního podniku Zetor Brno. Nejvyšší soud koncem loňského roku zrušil rozsudky nižších soudů a spor o úroky bude muset justice řešit znovu, píšou dnešní Hospodářské noviny.

Ministerstvo financí na dotaz HN uvedlo, že právní názor Nejvyššího soudu plně respektuje. Resort zároveň poukázal na to, že spor není pravomocně uzavřen. Banka se k verdiktu soudu nevyjádřila. "Probíhající soudní kauzy nekomentujeme," řekl listu mluvčí ČSOB Patrik Madle.

Banka půjčila státnímu podniku Zetor Brno v roce 1989, těsně před pádem komunismu. Když se výrobce traktorů v 90. letech dostal do potíží a přestal závazky splácet, začala ČSOB požadovat úhradu po státu s odůvodněním, že ručil za závazky Zetoru před jeho privatizací. Soudy daly nejprve za pravdu bance, které proto ministerstvo financí v roce 2007 vyplatilo 483,4 milionu korun.

Názor, že stát musel ručit za závazky privatizovaných firem z předchozího období, potvrdil v roce 2011 Vrchní soud v Praze. Ministerstvo ale vedlo spor s ČSOB dále. Argumentovalo, že banka dluh vymáhala nedostatečně a souhlasila s vyrovnáním s akciovou společností Zetor, která převzala práva a závazky z úvěrové smlouvy. Při vyrovnání získala banka od firmy 159,3 milionu korun, což představovalo 30 procent z celkové pohledávky.

Před dvěma lety Nejvyšší soud zamítl žalobu, kterou se ČSOB po státu domáhala proplacení jistiny 343,4 milionu korun. Bankovní dům proto musel státu vrátil 481,5 milionu korun. Resort financí pak po ČSOB požadoval zaplatit i úroky z prodlení 161,3 milionu Kč. Tyto nároky však Nejvyšší soud koncem loňského roku zamítl a vrátil věc k dalšímu projednání Obvodnímu soudu pro Prahu 5.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články