Funkce odborných náměstků zanikla, počet politických náměstků nebude omezen

Praha 1. ledna (ČTK) - Funkce odborných náměstků na ministerstvech dneškem zanikla a zrušilo se nynější omezení v počtu náměstků členů vlády nejvýše na dva.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Změny přinesla koaliční novela služebního zákona, která nabyla účinnosti. Zákon předpokládá i další změny ve státní službě. Týkají se například zavedení funkčního období pro vedoucí úředníky a zrychlení výběrových řízení na obsazení míst ve státní správě.

Změny služebního zákona mají podle předkladatelů, předsedů klubů pětice koaličních stran, prohloubit odpolitizování státní služby tím, že stanoví jasnou hranici mezi politickým vedením ministerstev a jejich úřednickým aparátem. Opoziční poslanci, ale i někteří někteří koaliční senátoři a prezident Miloš Zeman mluvili o politizaci státní správy. Zaznívala také slova o vzniku "trafik" pro zástupce stran koalice. Další výtky sněmovní opozice směřovaly například k možnému zvýšení nákladů na státní správu.

Zatímco Senát předlohu schválil, byť jeho výbory žádaly úpravy, Zeman ji vetoval. Sněmovna jeho postoj koaliční většinou přehlasovala. Předseda klubu ODS Marek Benda za předkladatele ujišťoval, že se po lednu nakonec ukáže, že počet náměstků na ministerstvech bude nižší než za předchozích vlád.

Z odborných náměstků, tedy náměstků pro řízení sekcí, se dneškem stali podle novely vrchní ředitelé sekcí. Zavedení pětiletého funkčního období vrchních ředitelů sekcí a dalších vedoucích státních úředníků má podle předkladatelů přinést vnitřní konkurenci a motivaci ke zvyšování úrovně služby. Státní správa se navíc podle předlohy více otevře pro odborníky zvenčí.

Zrychlení výběrových řízení na pozice ve státní službě chce koalice dosáhnout například zkrácením některých lhůt, elektronickou komunikaci nebo rozšířením možností v omezení počtu uchazečů, kteří jsou přizváni na pohovor. Běžná úřednická místa se budou podle novely obsazovat ve zjednodušeném výběrovém řízení. Předloha upravuje také služební studijní volno.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články