Komentář k vývoji počtu exekucí
Jednoznačně vítáme pokles počtu exekucí i dlužníků. Zůstává však otázkou, jestli toto snížení znamená, že lidé lépe zvládají řešení svých dluhů. Obávám se, že finanční ani právní gramotnost není vyšší a že se lidé stále zadlužují nad svoje možnosti. Na pokles čísel bohužel nemá vliv fakticky lepší situace dlužníků a věřitelů, ale legislativní zásahy státu.
Údaje navíc nevypovídají o největších bolestech současného stavu. Třeba o nefunkčních srážkách z příjmu. Kvůli tomu, že se několikrát zvedla nezabavitelná částka, která dlužníkovi v exekuci nebo insolvenci zůstává, se srážky propadly na historické minimum.
Výsledkem je stav, kdy oprávnění věřitelé dostávají měsíčně jen desetikoruny nebo vůbec nic. Trpí tím hlavně ti, kteří jsou nejvíc bezbranní. Na bezplatnou poradnu České asociace věřitelů se obracejí primárně matky samoživitelky nebo lidé, kteří se stali obětí trestného činu a nyní vymáhají náhradu škody. Měsíční srážky pro ně byly nepostradatelným pravidelným příjmem, který zčistajasna vypadl. Mají kvůli tomu vážné finanční potíže a žádají nás o pomoc. Nechápou, proč dlužníkovi zůstává mnohem více peněz, zatímco na ně nebo jejich děti se nedostává, byť se také musejí vyrovnávat s vysokými cenami energií a potravin.
Změna bohužel nepřinesla prospěch ani dlužníkům. Exekuce, ve kterých se nedá srážet ze mzdy, trvají déle. Exekutor v nich navíc volí způsoby, které jsou více nepříjemné. Může dojít k zabavování věcí v bytě nebo i k zajištění nemovitosti.
Vývoj výše srážek z příjmu v posledních letech
Čistá mzda
23 500 Kč (2 děti a manžel/ka)
Výše pohledávek
50 000 Kč
Srážky (vždy od 01.01.)
rok 2019
5 820 Kč
rok 2020
3 978 Kč
rok 2021
2 584 Kč
rok 2022
1 935 Kč
rok 2023
0 Kč
Další články
Senát zamítl spornou stavební novelu, kritici ji označovali za paskvil
Praha 20. srpna (ČTK) - Senát dnes zamítl rozsáhlou spornou novelu stavebního zákona v souladu s postojem svých výborů. Podle kritiků z řad senátorů návrh nahrává developerům, je prokorupční a jde proti veřejným zájmům i obcím. Mnozí z nich označili předlohu za paskvil.
Zrušení pravomoci prezidenta určovat vedoucí diplomatických misí Senát odmítl
Praha 19. srpna (ČTK) - Zrušení pravomoci prezidenta pověřovat a odvolávat vedoucí stálých misí u mezinárodních organizací, které prosazuje vládní koalice, dnes Senát podle očekávání odmítl. Senátoři takovéto opatření označovali za protiústavní změnu kompetencí hlavy státu.
Senát schválil lepší ochranu spotřebitelů při uzavírání finančních smluv on-line
Praha 19. srpna (ČTK) - Spotřebitelé by měli získat lepší ochranu při uzavírání finančních smluv na dálku, typicky po internetu nebo po telefonu. Jednou z novinek bude takzvané webové tlačítko pro odstoupení od smlouvy, které má tento krok usnadnit.
Ministerstvo spravedlnosti navrhlo zpřesnit ochranu obchodního tajemství
Praha 17. srpna (ČTK) - Ministerstvo spravedlnosti navrhlo zpřesnit dosavadní právní úpravu ochrany obchodního tajemství, která podle úřadu obsahuje nejasnosti. Nově chce výslovně stanovit tři základní formy porušení obchodního tajemství, lépe chránit práva jeho legitimních uživatelů nebo zajistit ochranu tajemství i při jeho porušení mimo rámec hospodářského styku.
MPSV navrhlo změny příspěvků na zaměstnávání postižených
Praha 15. srpna (ČTK) - Příspěvek na vznik pracovního místa pro zdravotně postižené by mohl od příštího roku klesnout z až osminásobku na nejvýš 1,5násobek průměrné mzdy, u vážněji handicapovaných z dvanáctinásobku na 2,5nasobek.



