Notáři budou moci provádět část zápisů v elektronické podobě

Praha 22. července (ČTK) - Notáři budou moci provádět část zápisů v elektronické podobě. Bude zejména možné založit obchodní společnost on-line, distančním způsobem lidé zařídí i další úkony při fungování firem.

Česká tisková kancelář
Notářské zápisy elektronicky
Foto: Shutterstock

Poslaneckou novelu k digitalizaci notářské činnosti dnes schválil Senát hlasy 56 ze 68 přítomných členů, debatu nevyvolala. Nyní dostane předlohu k podpisu prezident Miloš Zeman.

Změna notářského řádu navazuje na zákon o právu na digitální služby, díky kterému lidé získají právo řešit úřední věci výhradně elektronicky. Účinná má být od září.

Elektronické zápisy by podle předlohy zlepšily podnikatelské prostředí, zejména v případě rozhodnutí orgánů společností a zápisů do veřejných rejstříků. Sněmovna upravila novelu tak, aby byla v souladu se zákonem proti praní špinavých peněz.

Notáři budou využívat podle předlohy videokonference. Úřední razítko a vlastnoruční podpis notáře nahradí elektronická podoba. Notáři také budou ověřovat pravost elektronických podpisů.

Díky předloze notáři dostanou výslovné právo provádět zápisy do evidencí skutečných majitelů a svěřenských fondů. Notářská komora bude moci vyhotovovat ověřovací doložku k oficiálním listinám a dokumentům pro jejich použití v zahraničí.  

Komora nově povede Evidenci ověřených podpisů a Sbírku dokumentů, jež bude obsahovat údaje o zápisech. Oba rejstříky mají být veřejně přístupné, aby si lidé mohli ověřit pravost ověřovací doložky nebo notářského zápisu. Notářské registry tak podle předkladatelů z řad poslanců koaličních ANO a ČSSD a opozičních ODS a TOP 09 zvýší ochranu proti různým podvodným jednáním.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články