Novela o podpoře českého filmu má být přijata do konce roku
Karlovy Vary 6. července (ČTK) - Novela audiovizuálního zákona, která má přinést významnou a hlavně trvalou podporu českému filmu, by měla být schválena v Parlamentu do konce letošního roku. Na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Návrh zákona těsně před začátkem festivalu schválila vláda. Českému filmu by novela měla podle Sobotky už v příštím roce přinést 180 milionů korun navíc.
“Zákon bude skutečně znamenat zásadní změnu a jsem rád, že přítomní zástupci filmařů a producentů ten zákon podporují a uvítali ho. Jsem také rád, že se nám podařilo dodržet slovo, protože, když jsme na festivalu byli před rokem, tak jsme s ministrem kultury slíbili filmařům, že zákon bude schválený ve vládě. To se nám podařilo těsně před festivalem. Já bych byl velmi rád, kdyby do konce roku ho Parlament schválil,” uvedl Sobotka.
Zákon by měl pak platit od Nového roku. “Státní fond by měl mít k dispozici 390 milionů korun, což je od roku 1993 největší částka, kterou bude možné rozdělit na podporu českého filmu, což je důležitý vklad do kulturní identity země,” řekl Sobotka.
Příjmy Státního fondu kinematografie jsou hlavně z poplatků za televizní reklamy, z koruny z každé prodané vstupenky do kina a z obchodu se staršími českými filmy.
Ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková řekla, že loni byl rozpočet fondu 193,5 milionu korun, letos pak 220 milionů. Pokud se novelu podaří přijmout, fond by pak mohl mít s navýšením k dispozici 390 milionů korun. Ty by mohly jít jak na výrobu českých filmů, tak i například na podporu festivalů.
Další články
Státní zástupce obžaloval pět lidí a jednu právnickou osobu v kauze Bulovky
Praha 6. srpna (ČTK) - Státní zástupce obžaloval pět lidí a jednu právnickou osobu v korupční kauze kolem nákupu urychlovačů za 160 milionů korun ve Fakultní nemocnici Bulovka v Praze.
Obvodní soud v Praze 10 uznal rehabilitaci Milana Knížáka za vazbu v 70. letech
Praha 5. srpna (ČTK) - Obvodní soud pro Prahu 10 dnes rehabilitoval nedávno zesnulého umělce a pedagoga Milana Knížáka. Rozhodnutí okamžitě nabylo právní moci, strany se vzdaly práva na odvolání.
Advokáti a notáři se přou nad změnou zrychlující vklad nemovitostí do katastru
Praha 4. srpna (ČTK) - Advokáti a notáři se přou nad podobou novely katastrálního zákona. Česká advokátní komora (ČAK) tvrdí, že návrh oslabuje ochranu vlastníků nemovitostí a dává notářům značnou konkurenční výhodu.
NS: Chybu v prohlášení vlastníka bytového domu lze opravit i po letech
Brno 4. srpna (ČTK) - Na chybu v prohlášení vlastníka, tedy dokumentu, který rozděluje bytový dům na jednotky, lze upozornit i po mnoha letech a žádat u soudu opravu. Právo domáhat se odstranění vad nepodléhá promlčení, plyne z aktuálního rozsudku Nejvyššího soudu (NS).
Úkladná vražda a některé další činy by mohly být nepromlčitelné, navrhla koalice
Praha 1. srpna (ČTK) - Úkladná vražda a některé další trestné činy s úmyslným usmrcením by se mohly zařadit mezi nepromlčitelné. Jde také například o některé činy související s obecným ohrožením, teroristickým útokem a terorem, za něž hrozí až výjimečný trest.


