Počet nepřevzatých směrnic EU se v Česku loni zdvojnásobil
Praha 20. března (ČTK) - Počet unijních směrnic, které Česko nestihlo zapracovat do svého právního řádu, se během loňského roku zhruba zdvojnásobil na dvě desítky. Řadu zákonů, které tento tzv. transpoziční deficit snižují, ale Parlament letos přijal či alespoň rozjednal. Vyplývá to z vládní zprávy o přejímání legislativních závazků ČR vůči EU, kterou kabinet poslal k projednání Senátu.
“Po několika letech relativně nízké úrovně transpozičního deficitu kolem 0,5 procenta Česká republika dvakrát po sobě tento limit výrazně překročila,” uvádí se ve zprávě. Podle ní by měl ke konci loňského listopadu činit 1,5 procenta z celkového počtu směrnic EU, kterých bylo 3824. Unijní hodnocení se teprve chystá.
V této souvislosti bylo ke konci loňského listopadu proti Česku vedeno 61 řízení pro porušení unijní smlouvy, což je o 15 více než v předcházejícím roce. Tři z těchto řízení skončily podáním žaloby Soudnímu dvoru EU - kvůli směrnicím o řidičských průkazech, o bezpečnosti železnic a o notářích.
Mezi zákony, které měly být kvůli EU přijaty už před třemi lety, patří normy upravující pravidla rozpočtové odpovědnosti proti nadměrnému zadlužování veřejných rozpočtů - do Sbírky zákonů se dostaly letos v únoru. Přijaty byly rovněž novela autorského zákona, protikuřácký zákon a zákaz bezplatného poskytování igelitových tašek v obchodech.
Na projednání Sněmovnou už přes rok čeká novela antidiskriminačního zákona. Léta příprav má za sebou také zákon o řízení a kontrole veřejných financí, jehož projednávání Sněmovna zahájila minulý týden.
Souhlas poslanců zatím nedostaly ani zákon o snížení nákladů na budování vysokorychlostních sítí elektronických komunikací, zpřísnění pravidel agenturního zaměstnávání nebo novela cizineckého zákona. V rukou senátorů je pak osud novely o pohonných hmotách, která má pomoci vytvořit infrastrukturu pro alternativní paliva.
Další články
Vláda schválila novelu se zvyšováním penzí po osmdesátce a za práci v důchodu
Praha 20. července (ČTK) - Lidem by mohl od jejich 80 let od příštího roku každých pět let vzrůst důchod o 500 korun. Dosavadní přidání podle věku by se tak rozšířilo. Proti dnešku by si polepšili senioři a seniorky, jimž bude 80, 90 a 95 let. Penze by se od roku 2028 zas mohla zvedat za práci v důchodovém věku.
V EU začíná platit zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi
Brusel 19. července (ČTK) - V Evropské unii dnes vstupuje v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi. Opatření je dalším z kroků EU ke snížení množství odpadu.
Soud EU podpořil španělskou amnestii pro katalánské separatisty
Lucemburk 16. července (zpravodajka ČTK) - Sporný španělský zákon, který dává amnestii lidem zapojeným do katalánského separatistického hnutí, není v rozporu s právem Evropské unie. Rozhodl o tom dnes nejvyšší soud Evropské unie, který tak podpořil španělskou vládu i její katalánské spojence, uvedla agentura Reuters. Rozhodnutí uvítali katalánští politici i španělská vláda.
Analytici jsou zdrženliví k očekávanému přínosu EET pro státní rozpočet
Praha 15. července (ČTK) - Analytici jsou zdrženliví k možnému přínosu obnovené elektronické evidence tržeb (EET) pro státní rozpočet. Část z očekávaného výnosu 14 miliard korun vyváží daňové výjimky, které dnes Sněmovna schválila současně se znovuzavedením EET, uvedli odborníci ve vyjádření pro ČTK. Největší přínos evidence vidí v narovnání tržního prostředí.
Unijní systém uhlíkového vyrovnání mají v ČR spravovat MŽP a celníci
Praha 14. července (ČTK) - Unijní systém uhlíkového vyrovnání (CBAM), který má pomoci evropským průmyslovým podnikům zajistit srovnatelné výrobní podmínky s mimoevropskými, zřejmě budou mít v Česku na starosti ministerstvo životního prostředí a Celní správa.



