Vláda chce vytvořit post koordinátora ukrajinské krize při Úřadu vlády

Praha 3. dubna (ČTK) - V Česku vznikne speciální pozice koordinátora uprchlické krize přímo na Úřadu vlády.

Česká tisková kancelář
Azyl uprchlíci migrace
Foto: Fotolia

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes řekl, že vytvoření postu bude součástí strategie, kterou předloží ve středu na vládu. Vznik specializovaného úřadu, který se bude zabývat mimo jiné bydlením a zaměstnáváním uprchlíků, doporučoval v tomto týdnu i ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Rakušan uvedl, že dosud se krize řešila podle krizového zákona a nevznikaly žádné nové struktury. "Teď se přeléváme z té fáze prvotní krize do práce strategické meziresortní skupiny. Na vládu teď posílá materiál, který je základem pro strategické řízení krize včetně strategického týmu včetně pozice koordinátora přímo na Úřadu vlády," uvedl Rakušan.

Podle ministra vnitra bude koordinátor zároveň zástupcem premiéra v expertní komisi, která bude vládě radit. Pokud bude vládní materiál schválený, je vznik postu podle Rakušana otázkou dní. Pánek v pátek uvedl, že jím doporučovaný úřad by měl fungovat přímo pod premiérem a propojovat jednotlivé resorty v tématech, jako jsou podpora bydlení uprchlíků či sledování trhu práce v krajích.

Podle odhadů je v Česku už zhruba 300.000 uprchlíků. Speciální vízum dostalo do soboty 257.111 běženců, asi 2600 za poslední den. Cizinecké policii se dosud nahlásilo 144.462 lidí, v sobotu jich bylo 1933. Děti do 15 let se registrovat nemusí. Podle OSN z Ukrajiny od začátku ruské invaze 24. února uprchly více než čtyři miliony lidí, zhruba polovina z nich do Polska.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články