Vláda schválila finančním arbitrem opět Moniku Nedelkovou

Praha 13. září (ČTK) - Vláda dnes schválila návrh ministerstva financí jmenovat na další období do funkce finančního arbitra Moniku Nedelkovou.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Nedelková je finančním arbitrem od roku 2011. Finanční arbitr je mimosoudním institutem pro řešení zákonem stanovených sporů mezi spotřebiteli a finančními společnostmi.

Druhé pětileté funkční období uplyne Nedelkové 17. listopadu 2021. Zákon o finančním arbitrovi ukládá vládě jmenovat nového finančního arbitra nejpozději ve lhůtě dvou měsíců před jejím uplynutím. Lhůta pro jmenování nového finančního arbitra tak vyprší 17. září. Podle zákona může být finančním arbitrem jmenována pouze osoba, která je bezúhonná, plně způsobilá k právním úkonům, má dobrou pověst, dostatečnou kvalifikaci a zkušenosti.

Arbitr je bezplatný, státem zřízený mimosoudní orgán, kam se může spotřebitel obrátit se stížností kvůli zákonem stanoveným finančním službám. Jeho primárním cílem je tam, kde je spotřebitel v právu, přivést strany sporu ke smírnému řešení sporu. Spotřebitel se nemusí obracet na soud a hradit náklady soudního řízení, protože řízení před finančním arbitrem je bezplatné a nevyžaduje, aby byl spotřebitel právně zastoupen.

Do působnosti arbitra spadá mimosoudní řešení spotřebitelských sporů z platebního styku, neplatebních účtů a vkladních knížek, elektronických peněz, úvěrů včetně hypoték i úvěrů ze stavebního spoření, sporů ze stavebního spoření, většiny sporů z kolektivního investování a investičních služeb, ze směnárenských obchodů a životního pojištění. Pod arbitra naopak nespadá penzijní připojištění a neživotní pojištění.

Počet zahájených sporů finančního arbitra se loni meziročně zvýšil o 50 případů na 1228. Trend počtu případů je však od roku 2016 spíše klesající. Největší část případů se týkala sporů ohledně spotřebitelských úvěrů. Naopak nejméně z nich se týkalo směnáren a kolektivního investování.

Nedelková na sebe v minulých letech upoutala pozornost, když rozhodla, že některé smlouvy o investičním životním pojištění jsou neplatné. Podle klientů pojišťoven může být neplatných smluv až milion. Dotčené pojišťovny naopak argumentují tím, že smlouvy byly uzavřeny v souladu se zákonem a rozhodnutí arbitra se týkalo jen konkrétních individuálních pojistných smluv.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu