Konec podání přiznání k DPH datovou schránkou?

Ministerstvo financí předkládá vládě návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o evidenci tržeb (pozn. red.: vláda návrh projednala 3. června 2015, schválila jej se změnou). Jednou ze zavedených změn je zrušení možnosti zasílat veškerá podání k DPH datovou schránkou. Datová schránka je zřízena Ministerstvem vnitra všem právnickým osobám a tyto mají ze zákona možnost provádět úkony vůči orgánu veřejné moci prostřednictvím datové schránky. Podání k DPH by bylo tudíž po účinnosti zmíněné novely výjimkou.

účetní, bnt attorneys-at-law s.r.o.

Proti této novele, respektive proti ukončení možnosti zasílat přiznání k DPH datovou schránkou, se vyhradila Hospodářská komora i Komora daňových poradců a nesouhlasí s ní např. ani Svaz průmyslu a dopravy ČR. Proti návrhu novely se staví dokonce i Ministerstvo vnitra, které je zřizovatelem datových schránek. V důvodové zprávě Ministerstvo financí svůj návrh odůvodňuje malým objemem propustných dat o velikosti 10 MB, nižší ochranou zasílaných dat a snížením administrativní zátěže na straně daňových subjektů a správce daně.

Nízkou kapacitu datových schránek, však zpochybnilo Ministerstvo vnitra a Česká pošta, jakožto správce služby. Velikost datové schránky je totiž jen otázkou nastavení limitu, a ten může být až 50 MB. Rovněž ostatní argumenty uvedené v důvodové zprávě jako jsou ochrana a snížení administrativní zátěže na straně daňových subjektů, jsou dle odborníků diskutabilní.

Bude-li novela přijata, bude od 1. ledna 2016 přiznání k DPH možno zasílat pouze skrze daňový portál Finanční správy. Ten je schopen rozpoznat tzv. nepropustné chyby a zabránit tak podání, a tudíž chybné podání nebude dle názoru Ministerstva financí následně předmětem výzvy správce daně. Pro osoby povinné k DPH to pak znamená, že bude nutné si pořídit elektronický podpis, kterým je potřeba opatřit podání činěná přes portál Finanční správy.

Zdroj: Květnový BNT journal

Kontakt na autora: karel.cechovsky@bnt.eu

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Ke konstrukci mimořádné stabilizační odměny za práci ve ztíženém pracovním prostředí s rizikem nákazy covid-19 - část I.
Mimořádná stabilizační odměna v souvislosti s koronavirem

Ke konstrukci mimořádné stabilizační odměny za práci ve ztíženém pracovním prostředí s rizikem nákazy covid-19 - část I.

Započítávají se mimořádné odměny poskytnuté v dotačním schématu do průměrného výdělku, a tedy zvyšují průměrný výdělek na výpočet dovolené, příplatků za práci přesčas, v noci, v sobotu, v neděli a ve svátek, jakož i placených překážek v práci, či nikoliv?

Kolektiv autorů
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu