Ostatní | Jaroslav Nechyba | 27.11.2019 Také v kategorii:
Právo IT

Digitální dvojče stavby – výsledek BIM Zdroj: odbor Koncepce BIM, Česká agentura pro standardizaci

Digitální dvojče stavby – výsledek BIM

Digitální dvojče je tím, co přinese vlastníkovi stavby i jeho dodavatelům očekávanou efektivitu. Žijeme v digitální době. Vše se digitalizuje a to zasahuje naše životy ve všech možných aspektech, pro novou generaci to je již přirozený stav. Virtuální svět. Mnohdy online. Stavebnictví i přes svojí „nekonečnou“ konzervativnost nemůže dále odolávat, protože zcela přirozeně se stává neatraktivní pro mladé lidi, pro kreativní osobnosti a jako odvětví musí projít obrovskou proměnou.

Jaroslav  Nechyba

Jaroslav Nechyba

ředitel Odboru koncepce BIM, Česká agentura pro standardizaci

Jaroslav Nechyba

ředitel Odboru koncepce BIM, Česká agentura pro standardizaci

Velikost proměny je způsobena právě dlouhodobou rezistencí k inovacím. Zde je výhoda i nevýhoda oproti jiným odvětvím, která touto cestou procházejí již dlouhá období. Nastavme láhev na poloplnou (nikoliv poloprázdnou) a pojměme to jako výhodu – převezměme funkční, vyhněme se slepým uličkám.

Ve světě se intenzivně pracuje s konceptem Digital Twin (Twin World) – digitální dvojče.

Co to je? Je to systematická snaha dostat do počítače identickou podobu stavby včetně procesů udržujících tuto podobu aktuální. Když k tomu dáme definici metody BIM – jejímž cílem je spravovat informace o stavbě během celého životního cyklu stavby – tak nám z toho vychází jasná spojitost. Ano, výsledkem důsledně prováděné metody BIM je Digitální dvojče stavby.

Cílovým stavem je, aby se stavba ve skutečném světě podobala té v digitální podobě jako jednovaječné dvojče. Realitou dneška je, že tento cíl je ještě velmi vzdálen, ale je nutné mít vždy velkou vizi a jasný cíl, ke kterému všichni společně směřujeme.

Asociace s dvojčetem sedí, avšak nenechme se svést jen fyzickou reprezentací. Ano, to je u dvojčat první, co registrujeme – fyzická podoba. Převedeno pro stavbu – fyzická stavba a 3D model v počítači, to jsou naše dvojčata. Avšak i lidská dvojčata mají zpravidla mnoho společného v oblasti osobnosti, v tzv. měkkých dovednostech. A to je nutné mít neustále na paměti i pro naše digitální dvojče.

Digitální dvojče stavby – nejde tedy jen o digitální podobu stavby, ale ve velké míře jde také o digitální procesy, které vedou k pořízení a aktualizaci, aby to bylo pořád dvojče reálné stavby.

Takže po obecném úvodu si dejme praktické a krátké shrnutí.

Co je cílem pro vlastníka stavby v digitální době? Mít Digitální dvojče stavby, protože tím získá možnost efektivněji stavbu provozovat a udržovat.

Jak ho získá? Využije metodu BIM pro jeho „narození“ (příprava a provedení stavby), a pak pro její aktualizaci.

Jasné, avšak veliká výzva toto zajistit a realizovat. A to je základ toho, jak tým expertů okolo realizace Koncepce BIM uvažuje a jak všechny svoje výstupy připravuje.

Je to i směr, kterým uvažujeme v souvislosti s návrhem uložení povinnosti využívat metodu BIM pro veřejné zadavatele.

[zdroj: odbor Koncepce BIM, Česká agentura pro standardizaci]

Vážení stavaři a provozovatelé staveb, tento článek měl za účel představit Vám Digitální dvojče stavby, které bude Vás i nás dále provázet naší cestou změny, která zjednoduší a zefektivní Vaší práci. Tohoto cíle však dosáhneme jen při otevřené spolupráci a maximální snaze se vzdělávat a postupně měnit svoje dlouholeté návyky.

Pojďme se opravdu vydat na cestu, jejímž výsledkem je Digitální dvojče stavby.

Článek byl publikovanán na stránce www.koncepcebim.cz.

stavba digitalizace koncepce BIM smluvní standardy výstavba

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.
Hodnotil 1 čtenář

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejoblíbenější články