Odpovědnost registrátora domény za registraci klamavého či poškozujícího doménového jména

Toto rozhodnutí stojí za pozornost, a to zvláště v době, kdy se internet stal běžnou součástí každodenního života. Komentář k rozhodnutí Městského soudu v Praze - Rozsudek ze dne 28. 11. 2012, sp. zn. 10 Cm 35/2010

soudce Ústavního soudu

První žalovaný je zájmovým sdružením právnických osob, které se za úplatu zabývá registracemi tzv. doménových jmen. Při registracích se sdružení veřejně zříká odpovědnosti za podobu jednotlivých doménových jmen, většinou s argumentací, že omezení registrace by znamenalo "zásah do svobody internetu".

Soud prvního stupně ovšem v tomto případě dovodil, že obecná preventivní povinnost zakotvená v ustanovení § 415 obč. zák., podle kterého se musí každý chovat tak, aby nedocházelo ke škodám, zavazuje i registrátora doménových jmen. Jde-li o zjevně klamavé a účelově navržené doménové jméno, neměl by je registrátor v duchu preventivní povinnosti vůbec zaregistrovat - aby následně nevznikla poškozenému subjektu újma, většinou v podobě zásahu do osobnosti fyzické osoby nebo dobrého jména (názvu) osoby právnické.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu