Odpovědnost registrátora domény za registraci klamavého či poškozujícího doménového jména

Toto rozhodnutí stojí za pozornost, a to zvláště v době, kdy se internet stal běžnou součástí každodenního života. Komentář k rozhodnutí Městského soudu v Praze - Rozsudek ze dne 28. 11. 2012, sp. zn. 10 Cm 35/2010

soudce Ústavního soudu
Ústavní soud, daňový balíček
Foto: Fotolia

První žalovaný je zájmovým sdružením právnických osob, které se za úplatu zabývá registracemi tzv. doménových jmen. Při registracích se sdružení veřejně zříká odpovědnosti za podobu jednotlivých doménových jmen, většinou s argumentací, že omezení registrace by znamenalo "zásah do svobody internetu".

Soud prvního stupně ovšem v tomto případě dovodil, že obecná preventivní povinnost zakotvená v ustanovení § 415 obč. zák., podle kterého se musí každý chovat tak, aby nedocházelo ke škodám, zavazuje i registrátora doménových jmen. Jde-li o zjevně klamavé a účelově navržené doménové jméno, neměl by je registrátor v duchu preventivní povinnosti vůbec zaregistrovat - aby následně nevznikla poškozenému subjektu újma, většinou v podobě zásahu do osobnosti fyzické osoby nebo dobrého jména (názvu) osoby právnické.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články