Pojem výroba pro účely zákona o spotřebních daních

Dle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 12.8.2015, sp.zn. 1 Afs 82/2015 je smíchání dvou minerálních olejů výrobou dle zákona o spotřebních daních.

Mgr. Martin Eliášek

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Mgr. Martin Eliášek

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Při celní kontrole se zjistilo, že společnost MARIN OIL s.r.o. skladovala v nádrži minerální olej jiného sazebního zařazení, než deklarovala. Tomu se společnost bránila tím, že šlo o "technologické pochybení při skladování a převážení minerálních olejů spočívající v jejich zanebatelném neúmyslném smíšení" což podle ní nepředstavuje výrobu podle zákona o spotřebních daních a tudíž není třeba platit spotřební daň.

Pojem výroba definuje zákon o spotřebních daních takto: "výrobou se rozumí proces, při kterém z minerálního oleje, který je uvedený pod jedním kódem nomenklatury, vznikne minerální olej, který je uveden pod jiným kódem nomenklatury". Tvrzení, že ke smíchání minerálních olejů došlo neúmyslným jednáním, není pro účely vyměření spotřební daně relevantní. Jestliže zákon o spotřebních daních v § 3 výrobu označuje jako proces, je nepodstatné, zda se jedná o proces záměrný či neúmyslný.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

spotřební daň

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejoblíbenější články