Důkaz z mapy.cz nebo google.maps ve správním řízení

Nejvyšší správní soud posuzoval námitku nedostatečně zjištěného skutkového stavu pro použití veřejně dostupných map z mapových portálů www.mapy.cz a www.maps.google.com při dokazování ve správním řízení v rozporu s jejich licenčními podmínkami.

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
Ústavní soud, daňový balíček
Foto: Fotolia

V dané věci šlo o zjištění, zda měření rychlosti provedené strážníky obecní policie bylo v souladu se zákonem, konkrétně, zda probíhalo minimálně 30m od dopravního značení začátku obce. Krajský úřad neprovedl ohledání na místě, ale ověřil výpovědi svědků porovnáním jejich výpovědí s daty z online mapových portálů.

Řidička namítala nezákonnost užití těchto podkladů, neboť tím byly porušeny licenční podmínky, dle nichž lze tyto služby využívat pouze k soukromým účelům. Navíc zdůrazňovala, že tyto mapy obsahují chyby a nepřesnosti.

K tomu Nejvyšší správní soud řekl, že dokazování ve správním nebo soudním řízení neprobíhá v režimu licenčního užití autorského díla, a důkaz webovými mapami je použitelný, neboť nebyl získán v rozporu se zákonem. A ačkoliv provozovatelé mapových služeb negarantují správnost dat, občasný výskyt chyb nečiní tento důkazní prostředek nezpůsobilým pro dokazování, zvláště nejedná-li se o mapu zastaralou nebo pořízenou z omezeného či pochybného zdroje.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu