Rozhodnutí bez data vyhotovení

Absence data vyhotovení rozhodnutí zpravidla nepředstavuje vadu způsobující nicotnost daného rozhodnutí a většinou ani takovou nezákonnost, pro kterou by bylo nezbytné rozhodnutí rušit.

Mgr. Martin Eliášekprávník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Aktuálním azylovým rozhodnutím č.j. 1 Azs 260/2018-39 Nejvyšší správní soud rozvádí  judikatorní argumentaci týkající se rozhodnutí bez data vyhotovení.

V aktuálním rozsudku soud uvádí, že "nicotným by takové rozhodnutí mohlo být v případě, že absence data vypravení by jej činila zjevně vnitřně rozporným, právně či fakticky neuskutečnitelným, nebo by nebylo takový akt možno vzhledem k okolnostem vůbec považovat za rozhodnutí správního orgánu. Ke zrušení rozhodnutí z důvodu nezákonnosti by pak taková vada mohla vést jen v případě, že vzhledem k okolnostem případu svojí povahou a intenzitou překročí rámec zřejmé nesprávnosti. Pokud však tato vada žádným podstatným způsobem nesnižuje důvěru v obsahovou jednoznačnost rozhodnutí a jeho soulad se zákonem, není důvod jej kvůli ní rušit."

Tyto závěry pak soud výslovně neomezuje pouze na řízení azylová, ale platí pro správní řízení obecně. Jako příklad, kdy by absence data vyhotovení mohla hrát roli, by bylo posouzení, zda byla dodržena lhůta k vydání rozhodnutí.

Celý text rozhodnutí si můžete přečíst zde

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři