Právní poradna logo

Kdo může vyslat zastupitele obce na služební cestu?

Datum:11. 04. 2023 v 09:19
Poslední aktivita:17. 04. 2023 v 10:30
Zhlédnuto:3124x
0

Jakým způsobem může obec vyslat neuvolněné zastupitele na zahraniční pracovní cestu? Kdo jejich účast schvaluje a jak je to s cestovním příkazem?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Při vysílání členů zastupitelstva obce na pracovní cesty vycházíme zejména z § 81 a § 83 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o obcích“). Při výkladu se zaměříme na 2 oblasti:

1. Vyslání na pracovní cestu

2. Úhrada vzniklých nákladů

K první oblasti – vyslání na pracovní cestu

O vyslání neuvolněného člena zastupitelstva obce na pracovní cestu může rozhodnout pouze samotné zastupitelstvo obce. Toto právo zastupitelstva obce explicitně a jasně není zmíněno v zákoně o obcích. Vyjdeme ovšem ze skutečnosti, že o veškerých nárocích zastupitelstva obce rozhoduje vždy tento kolektivní orgán. Zastupitelstvo obce může k tomuto právu přistoupit dvěma způsoby. Buď bude schvalovat každou jednotlivou cestu neuvolněného člena zastupitelstva obce – vyšle ho tedy na pracovní cestu samo zastupitelstvo obce. Druhou možností je ta, že schválí obecná pravidla pro vysílání na pracovní cesty například na celé volební období.

V praxi si to můžeme představit tak, že každý (nebo pouze některý) člen zastupitelstva obce bude mít samotným zastupitelstvem obce svěřenu určitou oblast a zastupitelstvo tohoto neuvolněného člena zastupitelstva pověří i jakousi správou této oblasti a může ho pověřit nezbytnými cestami za účelem správy této oblasti. Tato varianta ovšem není častá. Spíše se přikláním k názoru, že zastupitelstvo obce vždy v případě potřeby vyšle neuvolněného člena zastupitelstva obce na konkrétní pracovní cestu. Plyne to i z § 83 odst. 1 zákona o obcích, kde se říká, že člen zastupitelstva obce je povinen zúčastňovat se zasedání zastupitelstva obce, popřípadě zasedání jiných orgánů obce, je-li jejich členem, plnit úkoly, které mu tyto orgány uloží, hájit zájmy občanů obce a jednat a vystupovat tak, aby nebyla ohrožena vážnost jeho funkce.

Ustanovení § 83 odst. 1 zákona o obcích tedy předpokládá, že pouze zastupitelstvo obce bude pověřovat člena zastupitelstva obce konkrétními úkoly a pro tyto účely ho tedy vysílat i na pracovní cestu.

K druhé oblasti – úhrada vzniklých nákladů v souvislosti s pracovní cestou (cestovní náhrady)

I zde je zastupitelstvo obce oprávněno určit, jakým způsobem budou pracovní cesty neuvolněných členů zastupitelstva obce vykazovány. Plyne to z § 81 odst. 2 a 3 zákona o obcích:

Zastupitelstvo obce může stanovit, že za pravidelné pracoviště člena zastupitelstva obce pro účely cestovních náhrad se považuje místo jeho trvalého pobytu (odst. 2).

• Nestanoví-li v pravidlech pro poskytování cestovních náhrad členům zastupitelstva obce zastupitelstvo obce jinak, podmínky, které mohou ovlivnit poskytování a výši cestovních náhrad, zejména dobu a místo nástupu a ukončení cesty, místo plnění úkolů, způsob dopravy a ubytování, určuje členům zastupitelstva obce před zahájením pracovní cesty písemně starosta (odst. 3).

Z odst. 3 plyne, že je právem zastupitelstva obce si stanovit pravidla pro poskytování cestovních náhrad. Pokud tak zastupitelstvo obce ale neučiní, ex lege (§ 81 odst. 3 zákona o obcích) přísluší tato povinnost starostovi. Podmínky pracovní cesty určí starosta písemně. Ideálně to určí pomocí formuláře „cestovní příkaz“. Před započetím cesty pak starosta obce určí podmínky, na základě kterých může zastupitel obce cestu realizovat (dopravní prostředek, počátek cesty – místo a čas a konec cesty). Je pak čistě na rozhodnutí starosty obce, jaké podmínky pro pracovní cestu neuvolněnému členu zastupitelstva obce stanoví.

Shrnutí:

Neuvolněné členy zastupitelstva obce vysílá na pracovní cestu zastupitelstvo obce, a to v souladu s § 83 odst. 1 zákona o obcích. Může ovšem předem určit obecná pravidla, který člen zastupitelstva má právo k jaké pracovní cestě, případně zmocnit starostu k vysílání na pracovní cesty. Náklady, které členu zastupitelstva obce v souvislosti s pracovní cestou vzniknou, je povinna obec uhradit. V souladu s § 81 odst. 2 a odst. 3 zákona o obcích tato pravidla může určit zastupitelstvo obce. Pokud ale pravidla neurčí, přísluší toto právo (a zároveň povinnost) starostovi obce, který je určí písemně.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným
0

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz, ke kterému Vám níže zasíláme odpověď.

Problematiku vyslání neuvolněného zastupitele na pracovní cestu upravuje především ustanovení § 81 zákona č. 182/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o obcích“), podle kterého členovi zastupitelstva obce náleží v souvislosti s výkonem jeho funkce cestovní náhrady ve výši a za podmínek stanovených právními předpisy platnými pro zaměstnance obce. Podmínky, které mohou ovlivnit poskytování výše cestovních náhrad podle ustanovení § 81 odst. 3 zákona o obcích, to je zejména dobu, místo nástupu a ukončení cesty, místo plnění úkolů, způsob dopravy a ubytování, určuje členům zastupitelstva obce před zahájením pracovní cesty písemně starosta, nestanoví-li v pravidlech pro poskytování cestovních náhrad členům zastupitelstva obce zastupitelstvo obce jinak.

Jelikož se ptáte na pracovní cesty zastupitelů, kteří nejsou uvolněni, je nutno dodat, že výkon funkce zastupitele je výkonem veřejné funkce podle ustanovení § 201 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“) a zaměstnavatel neuvolněného zastupitele je povinen v souladu s ustanovením § 200 zákoníku práce poskytnout zaměstnanci, který je neuvolněným zastupitelem pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu k výkonu jeho funkce. Náhrada mzdy od zaměstnavatele v těchto případech obecně zaměstnanci, který je neuvolněným zastupitelem, nepřísluší. Zaměstnavatel je však obecně a na rozdíl od předchozího povinen pro řádný výkon veřejné funkce poskytnout v souladu s ustanovením § 71 odst. 2 zákona o obcích zaměstnanci, který je neuvolněným zastupitelem, pracovní volno s náhradou mzdy, kdy rozsah doby nezbytně nutné k výkonu funkce určuje obec.

V případě potřeby jsme k dispozici.

PEYTON legal advokátní kancelář s.r.o.

Mgr. Tomáš Maux, advokátní koncipient – maux@plegal.cz

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.