Nařízení o výjimce z nepřijatelnosti žádostí o udělení oprávnění k pobytu na území ČR podávaných na zastupitelských úřadech

Dnem 15. 10. 2022 své účinnosti nabylo nařízení vlády o stanovení výjimky z nepřijatelnosti žádostí o udělení oprávnění k pobytu na území České republiky podávaných na zastupitelských úřadech. Ve Sbírce zákonů bylo publikováno pod č. 308/2022 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Ministerstvo zahraničních věcí, které pro vládu návrh tohoto nařízení připravilo, vysvětluje, že bylo přijato v rámci zákonného zmocnění obsaženého v § 5a odst. 2 zákona č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, ve znění zákona č. 175/2022 Sb., když má umožnit podat žádost o oprávnění k pobytu za účelem studia na zastupitelských úřadech těm občanům Ukrajiny, kterým byla udělena dočasná ochrana v jiném členském státě Evropské unie nebo kteří o dočasnou ochranu v jiném členském státě Evropské unie požádali. Má tedy pomoci řešit situaci ukrajinských zájemců o studium v České republice, a to konkrétně těm občanům Ukrajiny, kterým byla udělena dočasná ochrana v jiném členském státě Evropské unie nebo kteří o dočasnou ochranu požádali v jiném členském státě Evropské unie a kteří zároveň mají zájem o studium v České republice.

Důvodová zpráva popisuje, že v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny byly na české vysoké školy pro studium v podzimním semestru akademického roku 2022/2023 přijaty desítky ukrajinských uchazečů, přičemž části z nich byla udělena dočasná ochrana v jiném členském státě Evropské unie. Dle výše uvedeného § 5a byla jejich žádost o oprávnění k pobytu na území České republiky podávaná na zastupitelských úřadech nepřijatelná, v důsledku čehož nebylo takovým uchazečům dlouhodobé studium prakticky umožněno. Na tuto právní překážku nahlížela vláda v případě ukrajinských zájemců o studium v České republice jako na nepřiměřeně tvrdou, využila tedy svého zákonného zmocnění vymezeného v § 5a odst. 2 výše uvedeného zákona stanovit z tohoto pravidla výjimky a umožnit tím podat žádosti o oprávnění k pobytu za účelem studia na zastupitelských úřadech těm občanům Ukrajiny, kterým byla udělena dočasná ochrana v jiném členském státě Evropské unie nebo kteří o dočasnou ochranu požádali v jiném členském státě Evropské unie.

Nařízení má pozbýt své platnosti společně se zmíněným § 5a, tedy uplynutím března roku 2023.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články