Nařízení o zařazení silničních motorových vozidel do emisních kategorií

Dne 23. 6. 2020 bylo ve Sbírce zákonů publikováno pod č. 280/2020 Sb. nařízení vlády o stanovení pravidel pro zařazení silničních motorových vozidel do emisních kategorií a o emisních plaketách.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Vláda jím v intencích zákona o ochraně ovzduší stanovuje způsob zařazení silničních motorových vozidel do emisních kategorií, vzory emisních plaket, pravidla pro označení silničního motorového vozidla příslušnou emisní plaketou, a nakonec bližší podmínky distribuce emisních plaket a jejich cenu. Nahrazuje přitom dosavadní právní úpravu prezentovanou nařízením vlády č. 56/2013 Sb., o stanovení pravidel pro zařazení silničních motorových vozidel do emisních kategorií a o emisních plaketách. To se s účinností nového nařízení zrušuje.

Ministerstvo životního prostředí, jež pro vládu návrh nového nařízení připravilo, doplňuje, že rekodifikace byla již vzhledem k zastaralosti stávajícího rozřazení vozidel do emisních kategorií žádoucí. Ve zmíněné zastaralosti právní úpravy v tomto ohledu totiž spatřovalo příčinu toho, že obcemi dosud nejsou vyhlašovány nízkoemisní zóny v intencích § 14 zákona o ochraně ovzduší. Rada obce totiž může za účelem omezení znečištění ovzduší z dopravy na svém území nebo jeho části opatřením obecné povahy vydaným v přenesené působnosti stanovit zónu s omezením provozu silničních motorových vozidel. Za stávající právní úpravy by však efekt nízkoemisní zóny byl při současných parametrech vozidel v jednotlivých kategoriích v konfrontaci s vynaloženými prostředky velmi nedostatečný. Proto byla přijata právní úprava nová, díky níž se má popsaná situace změnit.  

Nové nařízení své účinnosti nabývá dnem 1. 7. 2020.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři