Nařízení o zvýšení částek životního a existenčního minima

Dne 31. 3. 2022 bylo ve Sbírce zákonů publikováno pod č. 75/2022 Sb. nařízení vlády o zvýšení částek životního minima a existenčního minima.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Zastavení již skončené exekuce
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Vláda jím v intencích zákona o životním a existenčním minimu stanovuje, že částka životního minima jednotlivce nově činí měsíčně 4 250 Kč, částka životního minima osoby, která je posuzována jako první v pořadí, pak činí měsíčně 3 910 Kč. Částka životního minima osoby, která je posuzována jako druhá nebo další v pořadí, činí měsíčně 3 530 Kč u osoby od 15 let věku, která není nezaopatřeným dítětem, 3 050 Kč u nezaopatřeného dítěte od 15 do 26 let věku, 2 670 Kč u nezaopatřeného dítěte od 6 do 15 let věku, a 2 170 Kč u nezaopatřeného dítěte do 6 let věku. Částka existenčního minima osoby pak činí měsíčně 2 740 Kč.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, které pro vládu návrh nového nařízení připravilo, stručně vysvětluje, že ke změnám bylo přistoupeno na základě aktuální potřeby spojené s prudkým růstem spotřebitelských cen. Vláda vyhodnotila, že částky životního a existenčního minima je nutné v souladu s vývojem spotřebitelských cen upravit tak, aby jejich výše odpovídala nezbytným nákladům na výživu a ostatní základní osobní potřeby.

Své účinnosti nové nařízení nabylo dnem 1. 4. 2022.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články