Nařízení stanovící výši nákladů srovnatelných s nájemným, částek, které se započítávají za pevná paliva, a částek normativních nákladů na bydlení

Dne 20. 12. 2019 bylo ve Sbírce zákonů publikováno pod č. 349/2019 Sb. nařízení vlády, kterým se pro účely příspěvku na bydlení ze státní sociální podpory pro rok 2020 stanoví výše nákladů srovnatelných s nájemným, částek, které se započítávají za pevná paliva, a částek normativních nákladů na bydlení.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Bylo vydáno podle zákona o státní sociální podpoře, když v podrobnostech upravuje výši nákladů srovnatelných s nájemným podle § 25 odst. 1 písm. b) tohoto zákona pro období od 1. 1. 2020 do 31. 12. 2020, a to za kalendářní měsíc, výši částek, které se započítávají za pevná paliva podle § 25 odst. 1 písm. c) tohoto zákona, opět pro období roku 2020 a opět za kalendářní měsíc, a nakonec výši částek normativních nákladů na bydlení podle § 26 odst. 1 písm. a) a b) uvedeného zákona pro období roku 2020 jednak pro bydlení v bytech užívaných na základě nájemní smlouvy, jednak pro bydlení v družstevních bytech a bytech vlastníků.

Jak vysvětluje Ministerstvo práce a sociálních věcí, které pro vládu návrh tohoto každoročně připravovaného nařízení zpracovalo, nárok na příspěvek na bydlení ze státní sociální podpory a jeho výše jsou závislé na výši rozhodného příjmu a na výši nákladů na bydlení. Náklady na bydlení se přitom porovnávají s normativními náklady na bydlení danými zákonem. Vzhledem k tomu, že výše nákladů na bydlení se v průběhu času mění, je vláda v § 28 zákona o státní sociální podpoře zmocněna stanovit nařízením vlády vždy k 1. 1. pro období do konce téhož roku výši nákladů srovnatelných s nájemným, částek, které se započítávají za pevná paliva a částek normativních nákladů na bydlení. Právě publikované nařízení je realizací tohoto zmocnění.

Své účinnosti přitom nabylo dnem 1. 1. 2020.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři