Nová vyhláška o užívání pozemních komunikací zpoplatněných časovým poplatkem

Dne 27. 11. 2020 byla ve Sbírce zákonů publikována pod č. 480/2020 Sb. vyhláška o užívání pozemních komunikací zpoplatněných časovým poplatkem.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

K provedení některých ustanovení zákona o pozemních komunikacích nově stanovuje způsob zaznamenání údajů o provedení úhrady časového poplatku v evidenci vozidel v systému časového zpoplatnění a náležitosti a způsob předání potvrzení o úhradě časového poplatku osobě, která úhradu provedla, a pozemní komunikace, jejichž užití podléhá časovému poplatku.

Nahrazuje přitom dosavadní právní úpravu prezentovanou vyhláškou č. 306/2015 Sb., o užívání pozemních komunikací zpoplatněných časovým poplatkem. Ta se s účinností nové vyhlášky zrušuje, a to včetně svých novel. Dle Ministerstva dopravy je tato změna nutným projevem potřeby upravit podzákonnou právní úpravu v souvislosti s přechodem na elektronický systém časového zpoplatnění užívání pozemních komunikací zpoplatněných časovým poplatkem. Stejně tak dochází k úpravě rozsahu pozemních komunikací v roce 2021 časovým poplatkem zpoplatněných.

Ve shodné částce Sbírky zákonů pak bylo publikováno rovněž, a to pod č. 479/2020 Sb., nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 240/2014 Sb., o výši časových poplatků, sazeb mýtného, slevy na mýtném a o postupu při uplatnění slevy na mýtném. Tato novela v reakci na novelu zákona o pozemních komunikacích upravuje výši sazeb mýtného, slevy na mýtném a výši časového poplatku, když především nově definuje znění ustanovení vymezujících výše časových poplatků a rozlišení a výše sazeb mýtného, potažmo sazby mýtného v systému elektronického mýtného včetně vozidel kategorie M2 a M3. 

Nová vyhláška i zmíněné novelizační nařízení své účinnosti nabývají dnem 1. 1. 2021.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři