Novela prováděcí vyhlášky k zákonu o elektronických komunikacích

Dnem 23. 8. 2023 své účinnosti nabyla vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 155/2005 Sb., o způsobu tvorby volacích značek, identifikačních čísel a kódů, jejich používání a o druzích radiokomunikačních služeb, pro které jsou vyžadovány, ve znění vyhlášky č. 103/2018 Sb. Ve Sbírce zákonů byla publikována pod č. 246/2023 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Dron
Foto: unsplash.com
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Ministerstvo průmyslu a obchodu k této novele vyhlášky vydané v intencích zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, stručně přibližuje, že byla primárně zpracována za účelem doplnění úpravy v oblasti komunikace dálkově řídících pilotů bezpilotních systémů. 

Důvodová zpráva pak podrobněji popisuje, že dosavadní právní úprava nereflektovala novou kategorii stanic určených pro komunikaci dálkově řídících pilotů bezpilotního systému. S ohledem na technologický pokrok v oblasti bezpilotních prostředků vyhodnotilo ministerstvo jako nezbytné ošetřit i situaci komunikace těchto pilotů, kteří se fyzicky nenachází na palubě letadla, ale na zemi, čímž nenaplňují definici letadlové stanice podle vyhlášky č. 105/2010 Sb., o přidělení kmitočtových pásem (národní kmitočtová tabulka). 

Doplněna je také nová definice vymezující pro účely této vyhlášky pojem „rejstříková značka letadla“, který dosud definován nebyl.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články