Novela školského zákona

Dne 24. 8. 2020 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 349/2020 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací nově upravuje zvláštní pravidla při omezení osobní přítomnosti dětí, žáků a studentů ve školách. 

Důvodová zpráva k souvislostem přípravy této novely vysvětluje, že pro mateřské a základní školy, ale také pro základní umělecké a střední školy, konzervatoře, jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky nebo vyšší odborné školy doposud nebyl v případě denního studia upraven ve školských právních předpisech způsob vyučování distančním způsobem v situaci, kdy není možná osobní přítomnost dětí, žáků nebo studentů ve škole. Případy, kdy epidemiologická či jiná krizová situace omezí či zcela vyloučí přítomnost žáků ve školách, třídách či jiných organizačních jednotkách, tedy právní úprava ve školském zákoně doposud nereflektovala. Stejně tak nebyla nijak upravena možnost operativního řešení způsobu konání přijímacích zkoušek, maturitních zkoušek, závěrečných zkoušek a absolutorií, pokud bude vyhlášen krizový stav podle krizového zákona či nařízeno mimořádné opatření, například pokud mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví nebo v určité oblasti České republiky příslušné krajské hygienické stanice znemožní či omezí přítomnost žáků nebo studentů ve školách. 

Nedávná epidemiologická situace, u níž navíc nelze vyloučit, že jí bude v budoucnu potřeba opět čelit, tak na popsanou absenci právní úpravy poukázala, přičemž zákonodárce projevil snahu popsaný stav, a to právě prostřednictvím právě publikované novely, narovnat. Jde tak o reakci na zcela novou situaci, které byli pedagogičtí pracovníci, ale zejména děti, žáci a studenti a jejich zákonní zástupci v souvislosti se zavřením škol z důvodu epidemie onemocnění COVID-19 vystaveni, kdy v důsledku epidemie došlo k uzavření škol a školských zařízení prakticky ze dne na den.

Zákon své účinnosti nabyl dnem 25. 8. 2020.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři