Novela transplantačního zákona

Dne 9. 4. 2019 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 97/2019 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 285/2002 Sb., o darování, odběrech a transplantacích tkání a orgánů a o změně některých zákonů (transplantační zákon).

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Návrh této krátké novely o třech změnových bodech byl poslaneckou iniciativou. Důvodová zprava vysvětluje, že díky změně transplantačního zákona provedené zákonem č. 44/2013 Sb. a účinné od dubna roku 2013 je umožněno darování orgánů od cizinců zemřelých na území ČR. Aplikační praxe však měla ukázat, jak je stávající právní úprava komplikovaná a nepříliš funkční, a jak ne zcela naplňuje cíl, se kterým byla přijímána. Jedná-li se totiž o odběr orgánů od cizince zemřelého na území ČR, který není držitelem tzv. dárcovské karty, je nutné vyžádat ve státě, jehož je cizinec občanem, informaci o tom, zda cizinec za svého života vyjádřil souhlas či nesouhlas s posmrtným odběrem orgánů. Tyto informace získává Koordinační středisko transplantací prostřednictvím obdobné instituce státu, jehož je cizinec občanem. V řadě případů se však stává, že tyto informace nelze z různých důvodů získat, ať již jde např. o ochranu osobních údajů, o případnou ztrátu dárcovské karty a podobně. Pak není možné odběr provést, i když třeba osoba zemřelému blízká, jež je velmi často přítomna, s odběrem orgánů souhlasí a ví, že by cizinec s odběrem orgánů souhlasil také.

Po aktuální novele má naopak být upřednostněno přímé kontaktování osoby blízké, kontaktování diplomatické mise nebo konzulárního úřadu státu a instituce obdobné charakterem Koordinačnímu středisku transplantací má být postaveno až na druhé místo. Tím má být dosaženo reálného zvýšení počtu orgánů vhodných k transplantacím.

Zákon své účinnosti nabývá dnem 1. 5. 2019.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři