Menu

Změny v legislativě

Novela trestního řádu

Změny v legislativěVyšlo ve Sbírce zákonůMgr. Martin Glogar31.05.2016
Mgr. Martin Glogar31.05.2016Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Dne 17.5.2016 byl ve Sbírce zákonů zveřejněn pod č. 150/2016 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 218/2003 Sb., o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže a o změně některých zákonů (zákon o soudnictví ve věcech mládeže), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

Důvodová zpráva uvádí, že primárním cílem předmětné novelizace všech tří uvedených zákonů je zefektivnění kontroly plnění podmínek a omezení uložených obviněnému v rámci některého opatření nahrazujícího vazbu, a to za pomoci využití elektronického monitorovacího systému, který umožňuje detekci pohybu obviněného. To má pomoci zvýšit četnost ukládání alternativních opatření k vazbě a naopak snížit počet vazebně stíhaných osob.

Za další cíl bylo vytýčeno rozšíření pravomocí pověřených orgánů Vojenské policie konat vyšetřování v některých případech, kdy se to s ohledem na efektivitu a ekonomičnost jeví jako vhodné, stejně tak jako zrušení pravidelných soudních přezkumů důvodů pro trvání ambulantního ochranného léčení.

Zákon nabývá účinnosti dnem 1.7.2016.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Přihlásit se
Zapomenuté heslo
Jěště nemáte svůj účet?
Založte si účet a získejte spoustu výhod
Elektronický časopis
Mám zájem o elektronický časopis
Mediální partneři
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři