Novela vyhlášky o požadavcích na mléko a mléčné výrobky

Dne 6. 11. 2019 byla ve Sbírce zákonů publikována pod č. 274/2019 Sb. vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 397/2016 Sb., o požadavcích na mléko a mléčné výrobky, mražené krémy a jedlé tuky a oleje.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Důvodová zpráva vysvětluje, že byla tato novela o bezmála dvou desítkách změnových bodů přijata především za účelem přizpůsobení novelizované vyhlášky přímo použitelným předpisům Evropské unie, a to zejména v souvislosti s upozorněním Evropské komise na nesoulad při označování mléčných výrobků označených jako „řecký jogurt“. Ministerstvo zemědělství bylo totiž neformálně informováno, že se ze strany Evropské komise připravuje zahájení řízení pro porušení unijního práva. Ta se domnívala, že uvedení obchodního označení „řecký jogurt“ znamená uvedení původu výrobku, přičemž však tento jogurt nebude vyráběn v Řecku, ale v České republice. Tím může u spotřebitelů dojít ke klamání. Z důvodu snahy o předejití zahájení tohoto řízení byla s Evropskou komisí dohodnuta úprava vyhlášky, jež je právě publikovanou novelou také realizována. Národní právní úprava v oblasti mléka a mléčných výrobků konkrétně v oblasti označování výrobku „řecký jogurt“ se tím má uvést do souladu s přímo použitelnými předpisy Evropské unie a být tak plně harmonizovaná.  

Vedle toho také dochází ke změnám přijatým na základě připomínek, jež Ministerstvo zemědělství obdrželo v rámci meziresortního připomínkového řízení. Má jít o úpravu některých technických požadavků na mléčné výrobky, které vyplývají z praktických zkušeností výrobců či dozorových orgánů. Jejich cílem přitom má být zjednodušení, zlepšení aplikační praxe a snížení administrativní zátěže pro výrobce.

Vyhláška své účinnosti nabývá dnem 1. 1. 2020.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři