Novela vyhlášky o předkládání výkazů České národní bance osobami, které náleží do sektoru finančních institucí
Dne 14.10.2014 byla ve Sbírce zákonů zveřejněna pod č. 215/2014 Sb. vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 314/2013 Sb., o předkládání výkazů České národní bance osobami, které náleží do sektoru finančních institucí.
Novelizovaná vyhláška zajišťuje sběr statistických dat od různorodých skupin vykazujících osob ze sektoru finančních institucí, a to pro účely sestavování statistik v působnosti České národní banky, přičemž charakter jednotlivých statistik zohledňuje požadavky jak domácích uživatelů, tak plynoucí z práva EU. Dle důvodové zprávy je aktuální novela v podstatě implementačním předpisem technického charakteru, když navazuje na nařízení ECB č. 1409/2013 o statistice platebního styku (ECB/2013/43). Požadavky na příslušné výkaznictví jsou primárně definovány právě Evropskou centrální bankou, jde však rovněž o plnění informačních povinností vůči dalším mezinárodním institucím, jakými jsou např. Mezinárodní měnový fond, BIS či Eurostat. Vyhláškou je dále rozšiřován okruh vykazujících osob, a to o spořitelní a úvěrní družstva, platební instituce, instituce elektronických peněz a pobočky zahraničních platebních institucí a zahraničních institucí elektronických peněz, které provozují činnost na území České republiky.
Vyhláška nabývá účinnosti dnem 1.1.2015.
Další články
Zákon o regulaci cen pohonných hmot vládou
Dne 13. 5. 2026 své účinnosti nabyl zákon o regulaci cen pohonných hmot vládou a o změně zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv byl publikován pod č. 63/2026 Sb.
Nový významný den
Dne 13. 5. 2026 své účinnosti nabyl zákon, kterým se mění zákon č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, ve znění pozdějších předpisů. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv byl publikován pod č. 59/2026 Sb.
Novela zákonů v oblasti finančního trhu v souvislosti se zřízením a fungováním jednotného evropského přístupového místa
Dne 10. 1. 2028, ovšem s celou řadou výjimek účinnosti vztahujících se k datům 10. 7. 2026 a 10. 1. 2030, své účinnosti nabude zákon, kterým se mění některé zákony v oblasti finančního trhu v souvislosti se zřízením a fungováním jednotného evropského přístupového místa. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv byl publikován pod č. 317/2025 Sb.
Zákon o správě informací o stavbě a vystavěném prostředí
Dne 1. 1. 2027, ovšem s celou řadou výjimek účinnosti, má své účinnosti nabýt zcela nový zákon o správě informací o stavbě a vystavěném prostředí a o změně některých dalších zákonů. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv byl publikován pod č. 330/2025 Sb.
Zákon o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí
Dne 1. 1. 2027, ovšem s celou řadou výjimek účinnosti vztahujících se k datům 1. 1. 2026, 1. 9. 2026 a 1. 1. 2028, své účinnosti nabude zcela nový zákon o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv byl publikován pod č. 328/2025 Sb.



