Novela vyhlášky o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům

Ve Sbírce zákonů byla pod č. 274/2023 Sb. publikována vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 269/2015 Sb., o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům, ve znění vyhlášky č. 376/2021 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Topení, vytápění, energie
Foto: Pixabay
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Ministerstvo pro místní rozvoj k této krátké novele o sedmičce změnových bodů stručně vysvětluje, že byla přijata s cílem posílit energeticky úsporné chování občanů tak, aby směřovalo k větším úsporám energie a tím i ke snížení nákladů na teplo spotřebovávané v centrálně vytápěných domech. 

V důvodové zprávě pak rozvádí, že se z nedávné praxe, a zejména pak z dopadů prudkého růstu cen energií, měla ukázat výrazná rozmanitost situací ve vytápění bytových objektů, kdy dosavadní princip rozúčtování tepla v domech s centrálním zásobováním teplem již neměl schopnost postihnout řadu odchylností, a navíc demotivoval snahy těch uživatelů bytů, kteří se chtějí chovat energeticky více úsporně.

Proto deklaruje ambici zavést novelou odstupňovaně postupné navýšení základní složky s vyšší kvalitou energetické náročnosti budovy při současném snížení dolního limitu o 30 %. Upozorňuje, že není matematicky ani ekonomicky reálné postihnout všechny varianty různého tepelného užívání bytů, nicméně novela má být projevem snahy snížit největší rozdíly, podpořit snahu o úspory a zároveň zavést tato pravidla v co nejbližší možné době. 

Vyhláška své účinnosti nabude dnem 1. 1. 2024.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články