Novela vyhlášky o seznamu osob, pro jejichž činnost se nevyžaduje povolení k zacházení s návykovými látkami

Dne 24.2.2016 byla ve Sbírce zákonů zveřejněna pod č. 59/2016 Sb. vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 243/2009 Sb., o stanovení seznamu osob s uvedením jejich pracovišť, pro jejichž činnost se nevyžaduje povolení k zacházení s návykovými látkami a přípravky je obsahujícími, ve znění vyhlášky č. 28/2013 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Zákon o návykových látkách umožňuje nevyžadovat povolení k zacházení s nimi v případě, že se jedná o činnost právnických nebo fyzických osob, které zřizují soudně toxikologické laboratoře, laboratoře zdravotních ústavů, specializovaná diagnostická, vědecko-výzkumná a výuková pracoviště vysokých škol a specializovaná diagnostická a vědecko-výzkumná pracoviště Akademie věd České republiky. Jejich seznam stanovuje vyhláška, jež je právě novelizována. Cílem této úpravy je umožnit vysoce specializovaným pracovištím, jež nakládají s minimálním množstvím návykových látek, zacházet s nimi bez nadbytečných administrativních nároků a usnadnit jim jejich praktické využívání. V praxi totiž existuje řada případů, kdy není racionální ani účelné takové povolení vyžadovat.

Ministerstvo zdravotnictví, z jehož dílny aktuální novela popsané úpravy pochází, přijalo, dle důvodové zprávy, v poslední době množství nových žádostí o zařazení do seznamu osob, pro jejichž činnost se povolení nevyžaduje. Mnoho z nich považovalo za opodstatněné, což odůvodňuje především skutečností, že dochází k neustálému rozšiřování seznamu návykových látek a k rozšíření používání konopí pro léčebné účely a k s tím spojenému nárůstu počtu vědeckých pracovišť, která s těmito látkami nakládají. Stejně tak bylo žádoucí v seznamu po jisté době aktualizovat názvy a adresy již zařazených subjektů.

Ze všech těchto důvodů ministerstvo zpracovalo novelu, jež definuje seznam nový, již doplněný. A právě tato novela byla ve Sbírce zákonů aktuálně publikována. Účinnosti nabývá dnem 1.3.2016.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Novela prováděcí vyhlášky k zákonu o sčítání lidu

Novela prováděcí vyhlášky k zákonu o sčítání lidu

Dne 6. 4. 2021 byla ve Sbírce zákonů publikována pod č. 157/2021 Sb. vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 490/2020 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 332/2020 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021 a o změně zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů.

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu