Menu

Změny v legislativě

Novela vyhlášky o seznamu osob, pro jejichž činnost se nevyžaduje povolení k zacházení s návykovými látkami

Změny v legislativěVyšlo ve Sbírce zákonůMgr. Martin Glogar28.02.2016
Mgr. Martin Glogar28.02.2016

Dne 24.2.2016 byla ve Sbírce zákonů zveřejněna pod č. 59/2016 Sb. vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 243/2009 Sb., o stanovení seznamu osob s uvedením jejich pracovišť, pro jejichž činnost se nevyžaduje povolení k zacházení s návykovými látkami a přípravky je obsahujícími, ve znění vyhlášky č. 28/2013 Sb.

Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Zákon o návykových látkách umožňuje nevyžadovat povolení k zacházení s nimi v případě, že se jedná o činnost právnických nebo fyzických osob, které zřizují soudně toxikologické laboratoře, laboratoře zdravotních ústavů, specializovaná diagnostická, vědecko-výzkumná a výuková pracoviště vysokých škol a specializovaná diagnostická a vědecko-výzkumná pracoviště Akademie věd České republiky. Jejich seznam stanovuje vyhláška, jež je právě novelizována. Cílem této úpravy je umožnit vysoce specializovaným pracovištím, jež nakládají s minimálním množstvím návykových látek, zacházet s nimi bez nadbytečných administrativních nároků a usnadnit jim jejich praktické využívání. V praxi totiž existuje řada případů, kdy není racionální ani účelné takové povolení vyžadovat.

Ministerstvo zdravotnictví, z jehož dílny aktuální novela popsané úpravy pochází, přijalo, dle důvodové zprávy, v poslední době množství nových žádostí o zařazení do seznamu osob, pro jejichž činnost se povolení nevyžaduje. Mnoho z nich považovalo za opodstatněné, což odůvodňuje především skutečností, že dochází k neustálému rozšiřování seznamu návykových látek a k rozšíření používání konopí pro léčebné účely a k s tím spojenému nárůstu počtu vědeckých pracovišť, která s těmito látkami nakládají. Stejně tak bylo žádoucí v seznamu po jisté době aktualizovat názvy a adresy již zařazených subjektů.

Ze všech těchto důvodů ministerstvo zpracovalo novelu, jež definuje seznam nový, již doplněný. A právě tato novela byla ve Sbírce zákonů aktuálně publikována. Účinnosti nabývá dnem 1.3.2016.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři