Novela zákona měnícího některé zákony v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci

Dne 26. 4. 2022 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 89/2022 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 261/2021 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci, ve znění zákona č. 270/2021 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Datové schránky občanů
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Důvodová zpráva vysvětluje, že zákon byl připraven primárně za účelem odložení účinnosti pravidel atestace elektronických systémů spisové služby, což má vytvořit prostor pro jejich posouzení a případnou revizi a dále pro přípravu dodavatelů elektronických systémů spisových služeb na jejich aplikaci.

Dle zákonodárce bylo v souvislosti s odložením účinnosti pravidel atestace elektronických systémů spisové služby potřeba také ekvivalentně odložit účinnost povinnosti vykonávat spisovou službu v elektronické podobě v atestovaných elektronických systémech spisové služby, a to i ve vztahu k eventuálně nově vzniklým veřejnoprávním původcům. Posun přitom má být nutný z toho důvodu, že nevykonává-li veřejnoprávní původce dosud spisovou službu v elektronické podobě či ji sice vykonává, avšak jeho elektronický systém spisové služby nezíská atest, je potřeba atestovaný elektronický systém spisové služby získat (zpravidla na základě veřejné zakázky) a implementovat.

Své účinnosti zákon nabyl dnem 27. 4. 2022.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články