Novela zákona o elektronických komunikacích

Dne 28. 11. 2019 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 311/2019 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Tato novela o bezmála dvou desítkách změnových bodů byla, dle důvodové zprávy, přijata především s cílem podpořit konkurenci na trhu elektronických komunikací, stejně tak jako legislativně podpořit reziduální soutěž uvnitř oligopolní struktury trhu. K tomu by přitom mělo přispět zásadní omezení možnosti požadovat úhradu v případě ukončování smluv na dobu určitou a legislativní podpora „one stop shopu“ v případě přenesení čísla tak, aby účastník, který si chce změnit operátora, nebyl odrazován složitostí administrativního postupu. Současně má být zkrácena lhůta pro zánik smlouvy v případě přechodu mezi operátory, stejně tak jako má Český telekomunikační úřad zveřejňovat, a to způsobem umožňujícím dálkový přístup, bezplatný nezávislý srovnávací nástroj, který umožní porovnávat a posuzovat různé veřejně dostupné služby elektronických komunikací.

Dle zákonodárce dosavadní právní stav nepodporoval rozvoj konkurence na trhu elektronických komunikací, a to zejména na trhu mobilních operátorů, jenž má ze své podstaty naplňovat oligopolní znaky. Úprava po novelizaci má pomoci zvýšit konkurenci na trzích s omezeným počtem hráčů a podpořit reziduální hospodářskou soutěž.

Zákon své účinnosti nabývá, ovšem s výjimkou některých ze svých ustanovení, dnem 1. 4. 2020.

Hodnocení článku
35%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři