Novela zákona o hnojivech

Dne 13. 8. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 299/2021 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 156/1998 Sb., o hnojivech, pomocných půdních látkách, pomocných rostlinných přípravcích a substrátech a o agrochemickém zkoušení zemědělských půd (zákon o hnojivech), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Shutterstock
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Zákon o hnojivech upravující problematiku registrace hnojiv a pomocných látek, tj. pomocných půdních látek, pomocných rostlinných přípravků a substrátů, jejich uvádění do oběhu, označování, skladování a používání, je jím rozsáhle novelizován, a to ve více než šesti desítkách změnových bodů. Stalo se tak v návaznosti na přijetí evropského nařízení 2019/1009, kterým se stanoví pravidla pro dodávání hnojivých výrobků EU na trh, na něž bylo třeba znění zákona adaptovat. Aktuální novela představuje první fázi této adaptace.

Důvodová zpráva doplňuje, že vedle toho jde rovněž o reakci na aplikační problémy v souvislosti s použitím technologických vod a sedimentů na zemědělské půdě, na které poukázala dosavadní praxe, stejně tak jako na požadavek na výpočet bilance živin či na potřebu upravit zmocnění pro stanovení vnosových limitů rizikových prvků.

Vedle zákona o hnojivech jsou novelizovány rovněž zákon o posuzování shody stanovených výrobků při jejich dodávání na trh a zákon o Státním pozemkovém úřadu. 

Své účinnosti právě publikovaný novelizační zákon nabývá, ovšem s výjimkou některých ze svých ustanovení, dnem 1. 10. 2021.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu