Novela zákona o kompenzačním bonusu v souvislosti s krizovými opatřeními v souvislosti s výskytem koronaviru

Dne 7. 5. 2020 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 234/2020 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 159/2020 Sb., o kompenzačním bonusu v souvislosti s krizovými opatřeními v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Důvodová zpráva k této novele o šestici změnových bodů vysvětluje, že jde, s ohledem na skutečnost, že omezení hospodářské činnosti související se vznikem a rozšířením onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 nadále trvají, o další z řady kroků směřujících ke zmírnění dopadů těchto omezení na osoby samostatně výdělečně činné, tentokrát prostřednictvím prodloužení období, za které může být těmto osobám poskytován kompenzační bonus.

Konkrétně jde o vytvoření druhého bonusového období, za které je kompenzační bonus poskytován, a to od 1. 5. do 8. 6. 2020. Do tohoto dne je totiž, podle současných předpokladů, očekáváno ukončení klíčových opatření, jež omezují zejména činnost provozoven osob samostatně výdělečně činných.

Vzhledem k tomu, že aktuálně nelze zcela najisto predikovat, zda nebude nutné ponechat část omezujících krizových opatření v platnosti i po tomto datu, upravuje se též bonusové období třetí, v jehož případě však bude jeho stanovení, respektive určení jeho přesné délky ponecháno na úpravě nařízením vlády. Zákon jej však v tomto ohledu limituje maximálně do 31. 8. 2020. Tento den nemůže být, dle aktuální právní úpravy, vládou při určení délky případného třetího bonusového období, pokud k němu vláda vůbec přistoupí, překročen.

Zákon své účinnosti nabyl dnem 8. 5. 2020.

Hodnocení článku
100%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři