Menu

Změny v legislativě

Novela zákona o látkách poškozujících ozonovou vrstvu

Změny v legislativěVyšlo ve Sbírce zákonůMgr. Martin Glogar04.04.2017
Mgr. Martin Glogar04.04.2017Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Dne 29.3.2017 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 89/2017 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 73/2012 Sb., o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech.

Přináší do dosavadní právní úpravy na tři desítky změn, přičemž ty jsou v první řadě motivovány snahou implementovat do českého právního řádu evropskou legislativu spočívající v tomto případě zejména v nařízení Evropské parlamentu a Rady (EU) č. 517/2014, jehož primárním cílem je chránit životní prostředí snižováním emisí fluorovaných skleníkových plynů s ohledem na jejich nežádoucí dopady na klima, což má zase přispět k celkovému snížení emisí skleníkových plynů.  

Pokud jde o samotnou novelu zákona, důvodová zpráva za její nejzásadnější body označuje upravení podmínek provozu a uvádění na trh zařízení obsahujících regulované látky nebo fluorované skleníkové plyny s cílem snížit riziko jejich neodborné instalace a zamezit tak únikům těchto látek do ovzduší, upravení ustanovení týkajících se hodnotících, atestačních a certifikačních subjektů, implementaci nových povinností a posouzení možnosti částečného převedení kompetencí při vydávání certifikátů z Ministerstva životního prostředí na soukromé subjekty, a konečně doplnění sankčních ustanovení a povinností vybraných provozovatelů zařízení a rozšíření pravomocí České obchodní inspekce v této oblasti.

Zákon nabyl účinnosti dnem 1.4.2017.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Přihlásit se
Zapomenuté heslo
Jěště nemáte svůj účet?
Založte si účet a získejte spoustu výhod
Elektronický časopis
Mám zájem o elektronický časopis
Mediální partneři
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři