Menu

Změny v legislativě

Novela zákona o lidských tkáních a buňkách

Změny v legislativěVyšlo ve Sbírce zákonůMgr. Martin Glogar14.05.2017
Mgr. Martin Glogar14.05.2017

Dne 2.5.2017 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 136/2017 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 296/2008 Sb., o zajištění jakosti a bezpečnosti lidských tkání a buněk určených k použití u člověka a o změně souvisejících zákonů (zákon o lidských tkáních a buňkách), ve znění pozdějších předpisů.

Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Jde o poměrně rozsáhlou novelu čítající na pět desítek novelizačních bodů. Jejím prostřednictvím má být zajištěna transpozice evropské směrnice 2015/565, kterou se mění směrnice 2006/86/ES, pokud jde o některé technické požadavky na kódování lidských tkání a buněk, a směrnice 2015/566, kterou se provádí směrnice 2004/23/ES, pokud jde o postupy pro ověřování rovnocenných jakostních a bezpečnostních norem pro dovážené tkáně a buňky. Dle důvodové zprávy se za tím účelem doplňují zejména postupy nutné k zavedení jednotných pravidel v rámci EU pro dovoz tkání a buněk ze třetích zemí tak, aby byla zajištěna vysoká úroveň ochrany lidského zdraví. To mají umožnit procesy pro ověřování rovnocenných jakostních a bezpečnostních norem pro dovoz tkání a buněk, ale také programy schvalování a inspekcí odrážející ověřovací proces zavedený pro činnosti související s tkáněmi a buňkami.

Zavádí se rovněž tzv. jednotný evropský kód, jenž má usnadnit zajištění sledovatelnosti lidských tkání a buněk od dárce k příjemci a naopak.

Zákon nabývá účinnosti dnem 17.5.2017.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři