Novela zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a zákona o daních z příjmů

Dne 16. 5. 2019 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 125/2019 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a o změně některých zákonů (zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi) a zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.

Mgr.  Martin Glogar

Mgr. Martin Glogar

právník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Mgr. Martin Glogar

právník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Tato svým rozsahem krátká novela měnící každý ze zmíněných zákonů jediným změnovým bodem má, dle důvodové zprávy, znamenat zdanění finanční náhrady poskytované v rámci finančního vypořádání mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi v intencích zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

Zákon byl po celou dobu svého projednávání bouřlivě diskutován. Poté, co byl v lednu tohoto roku ve třetím čtení Poslaneckou sněmovnou schválen, jej po únorovém projednání na půdě Senátu druhá komora Parlamentu svým usnesením zamítla. Poslanecká sněmovna pak na své dubnové schůzi na původním návrhu zákona setrvala, veto Senátu přehlasovala a zákon byl tak schválen.

Své účinnosti má nabýt dnem 1. 1. 2020. Dle proklamací několika politických subjektů lze však dovozovat, že bude patrně podroben přezkumu Ústavním soudem.

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.
Hodnotil 1 čtenář

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejčtenější články