Novela zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a zákona o daních z příjmů

Dne 16. 5. 2019 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 125/2019 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a o změně některých zákonů (zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi) a zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Tato svým rozsahem krátká novela měnící každý ze zmíněných zákonů jediným změnovým bodem má, dle důvodové zprávy, znamenat zdanění finanční náhrady poskytované v rámci finančního vypořádání mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi v intencích zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

Zákon byl po celou dobu svého projednávání bouřlivě diskutován. Poté, co byl v lednu tohoto roku ve třetím čtení Poslaneckou sněmovnou schválen, jej po únorovém projednání na půdě Senátu druhá komora Parlamentu svým usnesením zamítla. Poslanecká sněmovna pak na své dubnové schůzi na původním návrhu zákona setrvala, veto Senátu přehlasovala a zákon byl tak schválen.

Své účinnosti má nabýt dnem 1. 1. 2020. Dle proklamací několika politických subjektů lze však dovozovat, že bude patrně podroben přezkumu Ústavním soudem.

Hodnocení článku
100%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři