Novela zákona o metrologii

Dne 31. 3. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 152/2021 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 505/1990 Sb., o metrologii, ve znění pozdějších předpisů.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Tato krátká novela dopadá na ustanovení § 2 zákona upravujícího definice základních měřicích jednotek. Důvodová zpráva vysvětluje, že na 26. zasedání Generální konference pro váhy a míry (CGPM) v roce 2018 byly, pokud jde o základních jednotky SI, přijaty definice nové, výsledkem čehož bylo přijetí evropské směrnice 2019/1258, kterou se přizpůsobuje technickému pokroku příloha směrnice Rady 80/181/EHS pokud jde o definice základních jednotek SI. Na to musel zákonodárce reagovat a uvedenou směrnici do českého právního řádu řádně transponovat. V rámci tohoto kroku pak byl přijat výše uvedený zákon.

Zmíněné nové definice přitom mají vycházet z nové zásady fixování číselných hodnot určujících konstant, přičemž byly přijímány s cílem zlepšit dlouhodobou stabilitu a hodnověrnost základních jednotek SI i přesnost a srozumitelnost měření. 

Své účinnosti zákon s ohledem na pravidlo o účinnosti právních předpisů obsažené v § 3 odst. 6 zákona o Sbírce zákonů a o Sbírce mezinárodních smluv nabývá dnem 1. 7. 2021.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu