Menu

Změny v legislativě

Novela zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní

Změny v legislativěVyšlo ve Sbírce zákonůMgr. Martin Glogar09.04.2017
Mgr. Martin Glogar09.04.2017

Dne 30.3.2017 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 92/2017 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 164/2013 Sb., o mezinárodní spolupráci při správě daní a o změně dalších souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 105/2016 Sb., kterým se mění některé zákony v oblasti mezinárodní spolupráce při správě daní a zrušuje se zákon č. 330/2014 Sb., o výměně informací o finančních účtech se Spojenými státy americkými pro účely správy daní.

Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Dle důvodové zprávy zákon o mezinárodní spolupráci při správě daní doposud obsahoval dva režimy automatické výměny informací. V prvním režimu jsou s jinými státy vyměňovány informace o druzích příjmů a majetku, které jsou pro Generální finanční ředitelství dostupné, ve druhém jsou pak vyměňovány informace, které o svých klientech a jejich účtech zjišťují finanční instituce a které následně oznamují správci daně.

Aktuálně publikovaná novela má zavést režim třetí, a sice automatickou výměnu informací týkajících se předběžných daňových rozhodnutí a předběžných posouzení převodních cen, přičemž výměna těchto informací není, stejně jako u druhého režimu, vázána na princip dostupnosti informací. Automatická výměna informací je považována za jeden z nástrojů mezinárodní spolupráce v oblasti daní, když postupně dochází k jejímu rozšiřování do dalších oblastí, u nichž je to vyhodnoceno jako potřebné nebo užitečné.

Zákon nabyl účinnosti dnem 1.4.2017.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři