Novela zákona o některých úpravách v sociálním zabezpečení

Dne 6. 5. 2020 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 230/2020 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 133/2020 Sb., o některých úpravách v sociálním zabezpečení v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Tato krátká novela o čtveřici změnových bodů byla přijata v návaznosti na současnou situaci způsobenou vznikem a rozšířením onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2. To na území České republiky znamenalo celou řadu mimořádných opatření, vedle dalších také zákaz výuky na základních, středních, vysokých i vyšších odborných školách.

Za účelem zajistit péči o děti, na něž tato opatření dopadla, a to po dobu uzavření školních a dětských zařízení, bylo potřeba řešit související otázky finančního zabezpečení rodičů těchto dětí. Byl proto přijat a pod č. 133/2020 Sb. publikován zákon o některých úpravách v sociálním zabezpečení v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020, kterým byla prodloužena podpůrčí doba ošetřovného z titulu uzavření škol a jiných zařízení na celou dobu trvání mimořádných opatření.

To se však v průběhu doby projevilo jako ne zcela dostatečné. Důvodová zpráva vysvětluje, že vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o celoplošné mimořádné opatření, u kterého se ukazuje, že velká část rodin s dětmi je na této dávce nemocenského pojištění závislá, dostává se řada rodin s dětmi do napjaté ekonomické situace. Z dlouhodobějšího hlediska totiž již výše dávky nestačí pokrýt základní životní výdaje a potřeby těchto rodin, obzvláště jedná-li se o rodiny samoživitelů. Proto přichází zákonodárce s opatřením dalším, provedeným právě publikovaným zákonem.

To spočívá především v tom, že po vymezenou dobu bude výše ošetřovného upravena na 80 % denního vyměřovacího základu. Cílem je v rámci prodloužené výplaty ošetřovného po dobu trvání mimořádného, resp. krizového opatření, upravit výši ošetřovného tak, aby sociální situace rodin s dětmi nemusela být řešena dalšími sociálními dávkami.

Své účinnosti zákon nabyl dnem 6. 5. 2020.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři