Novela zákona o obecní policii

Dne 2. 6. 2020 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 261/2020 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Jde o relativně rozsáhlou novelizaci o bezmála šesti desítkách změnových bodů, přičemž poslední obdobného rozsahu je už z roku 2008, další novely tohoto zákona již byly spíše dílčí. Důvodová zpráva vysvětluje, že za uplynulých více než 10 let vyplynula z aplikační praxe zákona o obecní policii a ze zkušeností se zákonem o policii ČR řada praktických poznatků, u nichž bylo vyhodnoceno, že je žádoucí, za účelem efektivnějšího výkonu činnosti obecní policie, zohlednit je na úrovni zákonné právní úpravy. Proto byla přijata novela představovaná právě publikovaným zákonem.

Konkrétně by mělo jít především o úpravy typu přísnějšího vymezení podmínek bezúhonnosti a spolehlivosti čekatele a strážníka, zpřesnění obsahu některých oprávnění obecních policií a postupů strážníka při jejich realizaci s ohledem na jejich jednoznačnější a srozumitelnější vymezení pro účely efektivnějšího zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku, či typu zavedení efektivních nástrojů sloužících k vynucení plnění některých povinností stanovených zákonem o obecní polici. Šlo také o upřesnění těch ustanovení zákona o obecní policii, jejichž aplikace v praxi přináší nemalé interpretační nejasnosti a problémy, případně i o jejich nahrazení jednoznačnou formulací.

Zákonodárce uvádí, že v rámci přípravy této novely neidentifikoval v dosavadním modelu fungování obecních policií potřebu provedení zásadních koncepčních změn. Vyhodnotil, že stávající, léty prověřený systém zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku obcemi, a tedy obecními policiemi, je dostačující a plně respektující potřeby a možností základních územních samosprávných celků. Cílem novely tak je vytvořit pro efektivní zabezpečování místních záležitostí

veřejného pořádku obecními policiemi lepší podmínky.

Zákon své účinnosti nabývá dnem 1. 1. 2021.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři