Novela zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu

Dnem 1. 3. 2024 své účinnosti nabývá zákon, kterým se mění zákon č. 262/2011 Sb., o účastnících odboje a odporu proti komunismu, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 357/2005 Sb., o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa a některých pozůstalých po nich, o zvláštním příspěvku k důchodu některým osobám, o jednorázové peněžní částce některým účastníkům národního boje za osvobození v letech 1939 až 1945 a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv byl publikován pod č. 28/2024 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Důvodová zpráva k této novele měnící první z uvedených zákonů v sedmičce změnových bodů a ostatní dva vždy v jediném vysvětluje, že zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu představuje ucelenou legislativní úpravu problematiky tzv. třetího či protikomunistického odboje, tj. aktivního odporu proti komunistickému režimu s cílem obnovit svobodu a demokracii v Československu, přičemž jeho hlavním deklarovaným účelem je morálně ocenit statečnost žen a mužů, kteří s nasazením osobní svobody a často i s nasazením vlastních životů bojovali za vlast a bránili hodnoty svobody a demokracie.

Jeho aktuálně publikovaná novela má být projevem snahy naplnit programové prohlášení vlády uvádějící, že má být dokončeno vyrovnání české společnosti s minulostí komunistického režimu včetně případů přetrvávajících příjmových nespravedlností mezi utlačovateli a utlačovanými. Konkrétním deklarovaným cílem bylo zajistit, aby všem držitelům osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu byly přiznány důstojné důchody a poskytnuto odpovídající zajištění ve stáří. A právě k tomu má aktuální novela přispět.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články