Menu

Změny v legislativě

Novela zákona o volbách do Parlamentu ČR

Změny v legislativěVyšlo ve Sbírce zákonůMgr. Martin Glogar03.05.2018
Mgr. Martin Glogar03.05.2018

Dne 4. 5. 2018 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 72/2018 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Tato nakonec krátká novela o dvou změnových bodech byla původně vládou koncipována jako již tradiční změna území volebních obvodů pro volby do Senátu, k níž opakovaně docházelo v intencích § 59 odst. 2 zákona o volbách do parlamentu ČR. Ten stanovil pro případ, kdy počet obyvatel v některém volebním obvodu poklesne nebo se zvýší o 15 procent oproti průměrnému počtu obyvatel připadajícímu na jeden mandát v České republice, změnu území volebních obvodů, k níž mělo docházet za splnění uvedené podmínky v letech, kdy jsou vyhlášeny volby do Senátu.

Návrh zákona byl v této podobě Poslaneckou sněmovnou již v prvním čtení schválen, narazil však v Senátu. Jeho ústavněprávní výbor vyjádřil dlouhodobou nespokojenost s častými změnami volebních obvodů pro volby do Senátu a prosazoval přijetí takové úpravy tohoto volebního zákona, jež ve věci volebních obvodů do Senátu zajistí větší stálost. Senát pak návrh zákona vrátil Poslanecké sněmovně k dalšímu projednání s vlastními pozměňovacími návrhy. Na jejich základě mělo naopak dojít ke zrušení výše uvedeného ustanovení § 59 odst. 2 a v něm obsažené normy vedoucí k častým a senátním výborem kritizovaným změnám území volebních obvodů do Senátu, stejně tak jako ke zrušení souvisejícího § 97 se odst. 1 uvedeného zákona, dle kterého doposud Český statistický úřad sděloval k 1. lednu roku, v němž se konají volby do Senátu, pověřeným obecním úřadům v sídle volebního obvodu, kde se volby konají, počet obyvatel volebního obvodu na území České republiky. To Poslanecká sněmovna akceptovala, návrh zákona v podobě vrácené jí Senátem schválila a zákon tak přijala.

Ten své účinnosti nabývá dnem 19. 5. 2018.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři