Novela zákona o zbraních

Dne 15. 1. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 13/2021 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 156/2000 Sb., o ověřování střelných zbraní a střeliva, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Jde o rozsáhlou novelu měnící zákon o zbraních v bezmála dvou stovkách změnových bodů. Důvodová zpráva vysvětluje, že byla přijata z důvodu nezbytnosti zajištění transpozice evropské směrnice 2017/853, kterou se mění směrnice Rady 91/477/EHS o kontrole nabývání a držení zbraní, přičemž deklarovaným cílem zákonodárce bylo implementaci zajistit pouze v nezbytném rozsahu při maximálním zachování stávajících práv a povinností oprávněných držitelů civilních zbraní a všech osob, včetně podnikatelské veřejnosti, které s těmito zbraněmi různým způsobem nakládají, samozřejmě při respektování požadavku Evropské unie minimalizovat zneužití legálně držených palných zbraní pro páchání trestné činnosti. 

Ke změnám tak dochází například v kategorizaci zbraní a střeliva či v úpravě nabývání vlastnictví, držení a nošení vybraných kategorií zbraní a střeliva, omezení vysokokapacitních zásobníků, kontroly a předávání (sdílení) informací nebo zbrojního průkazu. 

Zákon své účinnosti nabyl dnem 30. 1. 2021.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři