Nový stavební zákon

Dne 29. 7. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 283/2021 Sb. zákon stavební zákon.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Těsná blízkost staveb, zásah do stavebních práv
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Zcela nově upravuje působnost orgánů státní stavební správy, orgánů územního plánování a orgánů územní samosprávy v oblasti územního plánování a stavebního řádu, stanoví cíle, úkoly a nástroje územního plánování, požadavky na výstavbu a stavební řád. Upravuje rovněž podmínky pro integrovanou ochranu veřejných zájmů při územním plánování, povolování staveb a výstavbě, povinnosti osob při přípravě a provádění staveb, podmínky pro projektovou činnost a provádění staveb, některé účely vyvlastnění, oprávnění autorizovaných inspektorů a výkon kontroly.

Zákonodárce přitom deklaruje jeho účel v podobě zajištění integrované ochrany veřejných zájmů při územním plánování, povolování staveb a výstavbě, a dále vytváření podmínek pro udržitelný rozvoj území a zvyšování kvality vystavěného prostředí, architektury a stavební kultury.

Nový zákon nahradí dosavadní právní úpravu prezentovanou především zákonem č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), jenž bude s účinností nového zákona zrušen, a to včetně svých novel a prováděcích předpisů. 

Ve shodné částce Sbírky zákonů byl pod č. 284/2021 Sb. publikován rovněž zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím stavebního zákona. Jde o změnový zákon k novému stavebnímu zákonu a v souvislosti s ním novelizuje bezmála šest desítek dalších zákonů.

Oba zákony své účinnosti nabydou, ovšem s celou řadou výjimek ze svých ustanovení, dnem 1. 7. 2023.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu