Menu

Změny v legislativě

Usnesení o přijetí krizového opatření týkajícího se omezení provozu škol

Změny v legislativěVyšlo ve Sbírce zákonůMgr. Martin Glogar03.11.2020
Mgr. Martin Glogar03.11.2020Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Dne 30. 10. 2020 bylo ve Sbírce zákonů publikováno pod č. 443/2020 Sb. usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření.

Vláda jím v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona o bezpečnosti České republiky a v návaznosti na vyhlášení nouzového stavu z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky s účinností od 2. 11. 2020 do 20. 11. 2020 včetně opětovně omezuje provoz vysokých škol včetně zahraničních a jejich poboček působících na území České republiky, a to tak, že se zakazuje osobní přítomnost studentů na výuce a zkouškách, účastní-li se v jeden čas zkoušky více než 10 osob, při studiu na vysoké škole a účastníků kurzů celoživotního vzdělávání. Tento zákaz osobní přítomnosti studentů se nevztahuje na účast na klinické a praktické výuce a praxi studentů lékařských a zdravotnických oborů a studentů vykonávajících pedagogickou praktickou výuku a praxi v mateřských, základních a středních školách. Ruku v ruce s tím se zakazuje poskytování ubytování studentům vysokých škol, kteří mají na území České republiky jiné bydliště, v ubytovacích zařízeních vysokých škol, s výjimkou studentů, jimž byla vládou uložena pracovní povinnost, a studentů účastnících se výše uvedené klinické a praktické výuky nebo praxe.

Pokud jde o provoz středních a vyšších odborných škol a konzervatoří, osobní přítomnost žáků a studentů na středním a vyšším odborném vzdělávání v nich se zakazuje (s minoritními v usnesení specifikovanými výjimkami), obdobně jako u provozu základních (s výjimkou škol při zdravotnických zařízeních), základních uměleckých a jazykových škol a osobní přítomnosti žáků na vzdělávání v těchto školách (včetně účasti žáků a uchazečů na státní jazykové zkoušce). Zakazuje se také osobní přítomnost dětí, žáků a studentů a jiných účastníků na zájmovém vzdělávání ve střediscích volného času, školních klubech a družinách, poskytování ubytování žákům škol a studentům vyšších odborných škol podle školského zákona, kteří mají na území České republiky jiné bydliště, ve školských výchovných a ubytovacích zařízeních (s výjimkami) a škola v přírodě. Zákaz zpěvu a sportovní činnosti jako součástí vzdělávání, s výjimkou mateřských škol, přetrvává.

Usnesení fakticky navazuje na usnesení publikované ve Sbírce zákonů pod č. 408/2020 Sb., jež omezení provozu škol upravovalo doposud a jehož účinnost uplynutím dne 1. 11. 2020 skončila. Od 2. 11. 2020 je pak do (prozatím) 20. 11. 2020 včetně v tomto směru účinné právě publikované usnesení.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Přihlásit se
Zapomenuté heslo
Jěště nemáte svůj účet?
Založte si účet a získejte spoustu výhod
Elektronický časopis
Mám zájem o elektronický časopis
Mediální partneři
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři