Usnesení o přijetí krizového opatření týkajícího se omezení provozu škol

Dne 30. 10. 2020 bylo ve Sbírce zákonů publikováno pod č. 443/2020 Sb. usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Vláda jím v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona o bezpečnosti České republiky a v návaznosti na vyhlášení nouzového stavu z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky s účinností od 2. 11. 2020 do 20. 11. 2020 včetně opětovně omezuje provoz vysokých škol včetně zahraničních a jejich poboček působících na území České republiky, a to tak, že se zakazuje osobní přítomnost studentů na výuce a zkouškách, účastní-li se v jeden čas zkoušky více než 10 osob, při studiu na vysoké škole a účastníků kurzů celoživotního vzdělávání. Tento zákaz osobní přítomnosti studentů se nevztahuje na účast na klinické a praktické výuce a praxi studentů lékařských a zdravotnických oborů a studentů vykonávajících pedagogickou praktickou výuku a praxi v mateřských, základních a středních školách. Ruku v ruce s tím se zakazuje poskytování ubytování studentům vysokých škol, kteří mají na území České republiky jiné bydliště, v ubytovacích zařízeních vysokých škol, s výjimkou studentů, jimž byla vládou uložena pracovní povinnost, a studentů účastnících se výše uvedené klinické a praktické výuky nebo praxe.

Pokud jde o provoz středních a vyšších odborných škol a konzervatoří, osobní přítomnost žáků a studentů na středním a vyšším odborném vzdělávání v nich se zakazuje (s minoritními v usnesení specifikovanými výjimkami), obdobně jako u provozu základních (s výjimkou škol při zdravotnických zařízeních), základních uměleckých a jazykových škol a osobní přítomnosti žáků na vzdělávání v těchto školách (včetně účasti žáků a uchazečů na státní jazykové zkoušce). Zakazuje se také osobní přítomnost dětí, žáků a studentů a jiných účastníků na zájmovém vzdělávání ve střediscích volného času, školních klubech a družinách, poskytování ubytování žákům škol a studentům vyšších odborných škol podle školského zákona, kteří mají na území České republiky jiné bydliště, ve školských výchovných a ubytovacích zařízeních (s výjimkami) a škola v přírodě. Zákaz zpěvu a sportovní činnosti jako součástí vzdělávání, s výjimkou mateřských škol, přetrvává.

Usnesení fakticky navazuje na usnesení publikované ve Sbírce zákonů pod č. 408/2020 Sb., jež omezení provozu škol upravovalo doposud a jehož účinnost uplynutím dne 1. 11. 2020 skončila. Od 2. 11. 2020 je pak do (prozatím) 20. 11. 2020 včetně v tomto směru účinné právě publikované usnesení.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Novela prováděcí vyhlášky k zákonu o sčítání lidu

Novela prováděcí vyhlášky k zákonu o sčítání lidu

Dne 6. 4. 2021 byla ve Sbírce zákonů publikována pod č. 157/2021 Sb. vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 490/2020 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 332/2020 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021 a o změně zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů.

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu