Vyhláška k provedení zákona o preventivní restrukturalizaci

Dnem 2. 2. 2024 své účinnosti nabyla vyhláška k provedení zákona o preventivní restrukturalizaci. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv byla publikována pod č. 15/2024 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Shutterstock
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Jak již název napovídá, byla vydána k provedení zákona č. 284/2023 Sb., o preventivní restrukturalizaci, když v podrobnostech upravuje způsob určení odměny a náhrady účelně vynaložených nákladů restrukturalizačního správce, minimální limit pojistného plnění a minimální standardy pojištění restrukturalizačního správce, a nakonec rozsah zveřejňování údajů v restrukturalizačním rejstříku. 

Pokud jde o úpravu způsobu určení odměny restrukturalizačního správce, vyhláška konkrétně vymezuje paušální měsíční odměnu, odměnu za dílčí úkony, odměnu za svěřenskou správu a odměnu ve zbývajících případech.

Deklarovaným cílem samotného zákona o preventivní restrukturalizaci, k jehož provedení byla vyhláška vydána, přitom je umožnit podnikatelům ve finančních obtížích pokračovat v podnikání, resp. jim umožnit určitý „ekonomický restart“, a to prostřednictvím flexibilního nástroje, který nabízí širokou paletu restrukturalizačních opatření. Preventivní restrukturalizace by tedy měla být procesem včasného ozdravění podnikatele, u kterého byla včas rozpoznána podniková krize a u kterého tato krize ještě nedospěla do stádia úpadku. Preventivní restrukturalizace by tak měla směřovat k odvrácení (předejití) úpadku, nikoliv k jeho řešení, jemuž se věnuje insolvenční zákon.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články