Vyhláška o sazbách základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad

Dnem 1. 1. 2023 své účinnosti nabyla vyhláška o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad pro rok 2023. Ve Sbírce zákonů byla publikována pod č. 467/2022 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Čerpací stanice, benzín, nafta
Foto: Pixabay
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Pro rok 2023 pro účely poskytování cestovních náhrad nově upravuje sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného, stejně tak jako pro shodné účely nově stanovuje průměrné ceny pohonných hmot. Nahradila přitom dosavadní právní úpravu prezentovanou vyhláškou č. 511/2021 Sb., jež byla, včetně svých novel, s účinností této nové vyhlášky zrušena. 

Důvodová zpráva vysvětluje, že při stanovení sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel, stravného a průměrné ceny pohonných hmot používá Ministerstvo práce a sociálních věcí, v souladu se zákonným zmocněním, údaje Českého statistického úřadu uvedené ve statistické informaci Ceny – Indexy spotřebitelských cen – Základní členění. Pro stanovení, resp. změnu sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného jsou určující výchozí hodnoty stanovené zákoníkem práce a vývoj indexů cen položek spojených s pořízením a provozem motorových vozidel a vývoj indexů cen jídel a nealkoholických nápojů ve veřejném stravování ve srovnání se statistickými údaji za měsíc listopad roku 2005, které byly vzaty jako základ pro zákonem stanovené hodnoty. 

Pro aktuální vyhlášku ministerstvo, dle svých slov, zohlednilo pohyby cen ropných produktů s cílem minimalizovat rozdíly mezi cenami pohonných hmot stanovenými vyhláškou a jejich skutečnou úrovní na trhu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články